W niedzielę Międzynarodowy Dzień Głuchych

fot. www.torun.pl
Co roku w ostatnią niedziele września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W Toruniu jest około 1000 osób niesłyszących, a 200 spośród nich jest zrzeszonych w Kole Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu. Siedzibą Koła jest świetlica przy ul. Krasińskiego 70 – tam osoby niesłyszące regularnie się spotykają, spędzają razem czas, majsterkują i zajmują rękodziełem artystycznym.

24 września 2020 r. w Urzędzie Miasta Torunia gościły przedstawicielki toruńskiego środowiska osób głuchych: Grażyna Skrzeszewska i tłumaczka migowa Sylwia Fedus. Spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski. Panie nauczyły go kilku znaków języka migowego, by mógł w tej formie złożyć życzenia wszystkim osobom głuchym w Toruniu. Nagranie zostanie umieszczone na stronie internetowej www.pzg-bydgoszcz.manifo.com oraz na profilu Facebook.

Przypadające w niedzielę święto było okazją do rozmowy o problemach i potrzebach osób niesłyszących. Głównym jest zbyt mała w Polsce liczba tłumaczy języka migowego – tak potrzebnych osobom głuchym przy załatwianiu wszelkiego typu spraw urzędowych czy podczas wizyty u lekarza. A to szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19, jest dla nich dużym utrudnieniem.  Zachęcają zatem wszystkich zainteresowanych do zapisania się na kurs języka migowego, finansowany przez Państwowego Funduszu rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto dodać, że również późniejsza praca takiego tłumacza może być opłacana z tego funduszu. Toruńskich głuchych wspiera też miasto – wykupując dla nich godziny tłumaczenia migowego za kwotę 3 tys. zł rocznie.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski obiecał odwiedzić członków Koła w ich siedzibie, by przekonać się, jak miasto najlepiej może wspomóc ich działalność.

Osoby zainteresowane kursem języka migowego prosimy o kontakt z Kołem Terenowym Polskiego Związku Głuchych w Toruniu, pzg.torun@gmail.com

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany