Ulice pełne teatru

Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
REKLAMA

Podobnie jak w wypadku innych letnich wydarzeń, organizatorzy (Toruńska Agenda Kulturalna) postanowili w tym roku zadbać szczególnie o miejscowych artystów. Cztery zespoły przyjadą do nas z różnych regionów Polski, zaś pozostałe to twórcy toruńscy.

Piernikowi magicy

Dwa przedstawienia pokaże 18 lipca Cyrkowa Events. Jak sama nazwa wskazuje, artyści czerpią pełnymi garściami ze sztuk kuglarskich i klaunady. Nie zabraknie ekwilibrystyki oraz magii. Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zobaczymy najpierw „Nie taki straszny show”. Jeden aktor wcieli się aż w trzy osobowości: magika, żonglera oraz ekwilibrysty, a widzowie uwierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Drugi spektakl – „Tata” – to wzruszająca opowieść o samotnym ojcu, w której publiczność zostanie zaangażowana w sceniczne wydarzenia. Działający od wielu lat w naszym mieście Objazdowy Teatr Vaška zaproponuje swoją wersję legendy o piernikach z Torunia. W „Piernikowych potyczkach” 26 lipca widzowie nie tylko zetkną się z historią, ale także dowiedzą się, że różnica zdań nie musi prowadzić do kłótni, a szacunek dla odmiennych opinii jest pierwszym punktem do porozumienia.

Wielkie wrażenie na widzach robią zawsze pokazy fireshow. Pirotechnika, płonące obręcze, ekwilibrystyka z otoczonymi ogniem przedmiotami, a to wszystko w rytm energetycznej muzyki – tak zapowiada się „Firepower” toruńskiej grupy SynergyArt. Widowisko zobaczymy dwukrotnie 25 lipca w Fosie Zamkowej. Pierwsze sierpniowe przedstawienie przygotuje doskonale znany dziecięcej publiczności Teatr Pomarańczowy Cylinder. Po raz kolejny mali widzowie wejdą do laboratorium Profesorka Wodorka i tym razem dowiedzą się więcej o higienie oraz uzależnieniach. Skąd „Superbohaterowie” w tytule spektaklu - tego dowiemy się przychodząc 1 sierpnia na dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego. 31 lipca i 7 sierpnia artyści Baja Pomorskiego Edyta Soboczyńska i Andrzej Korkuz zaprezentują spektakl „Mikołaj i tajemniczy wąż”. Widzowie powtórzą i nauczą się prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej oraz przekonają, w jaki sposób zmieniło się nasze miasto w ciągu kilkuset lat.

Gestem i dźwiękiem

Festiwal otworzy 4 lipca spotkamy bydgoski Teatr Pantomimy „Dar”. Na spektakl „Wieczna bańka” złożą się takie elementy, jak clownada, pantomima, taniec i konkursy z udziałem publiczności. Kto wie, może ktoś znajdzie też sposób na ocalenie mydlanej bańki przed pęknięciem. W tym samym miejscu 12 lipca poznański Teatr Łata. „Morskie opowieści” pokazane zostaną przy scenie plenerowej CKK Jordanki. Slapstickowe widowisko skierowane jest do młodszej publiczności. Dzieciaki dowiedzą się z niego, że szczęścia nie należy szukać daleko, bo bywa tuż obok nas, a największym skarbem w życiu jest posiadanie prawdziwego przyjaciela.

8 sierpnia, na dziedzińcu I LO Fundacja Sztukmistrze, oczywiście z Lublina, zaprezentuje duet Jemioła & Szwed. Będzie muzyka na żywo, mnóstwo improwizacji, elementy kabaretowe i cyrkowe, a wszystko w wykonaniu dwóch świetnych artystów - Łukasza Jemioły i Jakuba Szweda.
Od starochińskich melodii ludowych przez folk, muzykę klasyczną, jazz i hity muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze odkrycia muzyczne przejdą artyści z grupy Muzikanty z Gliwic w widowisku „Historia muzyki”. 9 sierpnia w ruinach podominikańskich poznamy takie instrumenty, jak erhu, kazoo, ukulele, a także kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben z walizki i perkusja ze sprzętów AGD.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Widzowie muszą się oczywiście stosować również do zaleceń sanitarnych. Szczegółowe informacje na www.festiwalteatrowulicznych.pl

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany