TOS z ministerialnym wsparciem

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński
W wyniku rozstrzygnięcia w ostatnim czasie konkursów o wsparcie finansowe różnorodnych działań kulturalnych, Toruńska Orkiestra Symfoniczna została beneficjentem czterech projektów.
REKLAMA

W ramach konkursu Narodowego Centrum Kultury i programu EtnoPolska TOS zrealizuje projekt pod nazwą „Kujawy pełne muzycznej wrzawy". Zorganizuje koncerty kameralne i symfoniczne z dziełami kompozytorów polskich inspirujących się muzyką ludową. Z koncertami kameralnymi odwiedzi kilka pobliskich miejscowości. Celem projektu jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu oraz wzmacnianie trwałości tradycji ludowych wśród lokalnej społeczności mającej ograniczony dostęp do wydarzeń kulturalnych. Projekt został wsparty kwotą 61 000 zł.

„Wielcy kompozytorzy - wielkie jubileusze" to projekt, którego ideą jest uczczenie pamięci artystów i ważnych rocznic z nimi związanych przypadających na rok 2021 r. W ramach zadania odbędzie się kilka wydarzeń, w tym: koncerty symfoniczne, kameralne, recitale, wystawa plakatów, projekcja filmowa oraz wykład. Projekt odwołuje się do następujących rocznic:  280. rocznicy śmierci A. Vivaldiego, 100. rocznicy śmierci C. Saint-Saënsa, 50. rocznicy śmierci I. Strawińskiego, 120. rocznicy śmierci G. Verdiego, 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta, 110. rocznicy śmierci G. Mahlera oraz 100. rocznicy śmierci W. Żeleńskiego. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni wybitni artyści (Marek Tomaszewski, Krzysztof Książek, Piotr Buszewski, Piotr Sałajczyk), a także młodzi laureaci nagród w konkursach, studenci akademii muzycznych oraz uczniowie. Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu wesprze TOS kwotą 50 000 zł. 

Nieprzerwanie od sześciu lat w ramach programu Infrastruktura kultury Toruńska Orkiestra Symfoniczna otrzymuje także dotację na zakup instrumentów, sprzętów scenicznych, biurowych. Pozyskane w wyniku konkursu wsparcie, w rekordowej względem ostatnich lat kwocie 200 000 zł, pozwoli na zakup niezbędnej infrastruktury, a co za tym idzie, podniesie standard pracy, wpłynie korzystnie na funkcjonowanie instytucji, zarówno pod względem organizacyjnym jak i wykonawczym. 

Od stycznia toruńscy symfonicy realizują koncerty w ramach programu „Dyrygent - rezydent" Instytutu Muzyki i Tańca. To niezwykle potrzebna inicjatywa, której głównym celem jest: prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, możliwość bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem, ułatwienie debiutu i nabycie praktyki wykonawczej absolwentów dyrygentury. W tym sezonie artystycznym taką szansę otrzymała Agata Zając, absolwentka dyrygentury symfonicznej w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego, którą ukończyła w lipcu 2020 roku z tytułem magistra. Z Instytutu Muzyki i Tańca udało się pozyskać wsparcie w kwocie 25 000 zł. 

Wszystkie pozostałe złożone przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną wnioski znalazły się w gronie projektów zakwalifikowanych do procedury odwoławczej.

Fot. Lech Kamiński

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany