Toruń pożegnał prof. Hanasza

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
REKLAMA
- Kopernikański Toruń żegna swojego wybitnego profesora, astronoma, obrońcę praw ludzkich i honorowego mieszkańca. Okazał się wielki jako człowiek, naukowiec i działacz społeczny. Nam wszystkim w Toruniu ukazał najpiękniejsze strony ludzkiego, akademickiego i chrześcijańskiego powołania. Naszym spotkaniem u ojców jezuitów i tą żałobną mszą świętą potwierdzamy szlachetność tego długiego i prawego życiapowiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego nabożeństwa.

Prof. Jan Hanasz, wybitny opozycjonista, naukowiec, zmarł w dniu 18 października 2020 r. w wieku 86 lat.

29 grudnia 2016 r. na uroczystej sesji Rady Miasta Torunia prof. Jan Hanasz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadany mu za działalność w opozycji solidarnościowej w czasach PRL-u. W roku 1985, przed wyborami do sejmu, wsławił się akcjami transmisji w telewizji publicznej haseł zachęcających do bojkotu głosowania. Wdarcie się na wizję umożliwił specjalny nadajnik skonstruowany przez Hanasza i grupę opozycjonistów. Widzowie oglądający program widzieli na dole ekranu przesuwające się hasła "Dość podwyżek cen, kłamstw, represji" i "Bojkot wyborów naszym obowiązkiem".
Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców „Solidarności” w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator „Toruńskiego Informatora Solidarności”, najważniejszego pisma toruńskiej „Solidarności” podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej „Solidarności” w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność – m. in. dzięki niemu „Solidarność” toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą. W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia „Solidarność”. Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet 40 kilometrów od Torunia.

W 1985 r. podczas drugiej audycji w ramach wspomnianej wyżej akcji emitowania w telewizji haseł antywyborczych, Jan Hanasz został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań. Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej „Solidarności”. W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r. W kolejnych latach koncentrował się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-01-30 16:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany