Światowy Dzień Rzek

fot. www.torun.pl / Michał Kunicki
Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.
REKLAMA

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, chcąc uhonorować postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo, który od lat 80. XX w. podejmował działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Ziemi, oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek. Woda jest podstawowym warunkiem życia, a rzeki głównym źródłem wody, z której na co dzień korzystamy, dlatego należy je chronić, dbać o zachowanie ich bioróżnorodności i czystości. Rzeki transportują codziennie miliony litrów wody, ton piasku i mułu. Zapewniają dom i schronienie tysiącom gatunków organizmów. Są to też tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Rzeki i otaczające je podmokłe łąki efektywnie wychwytują i usuwają zanieczyszczenia ze środowiska. Rzeki w swoim biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. To nad rzekami rozpoczęła się historia miast, w tym i Torunia.

Położenie Torunia nad Wisłą – królową polskich rzek – okazało się niezwykle korzystne dla rozwoju miasta. Rzeka wywarła wpływ jego kształt, ulice biegnące prostopadle do nadwiślańskiego nabrzeża portowego są szersze. W przeszłości dzięki położeniu nad Wisłą torunianie prowadzili ożywione bezpośrednie kontakty z miastami północnej Europy. Toruń był przez siedem stuleci portem nadrzecznym i spośród innych polskich miast najdłużej był związany z żeglugą śródlądową. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla.

Dlatego w przededniu święta rzek docenimy ich rolę w naszym życiu. Jeśli to możliwe pomóżmy im, aby nadal płynęły. Zachęcamy do wejścia w link do animacji, która obrazuje, jaka jest skala zagrożenia nieodpowiedzialnej polityki wobec rzek: http://www.zaadoptujrzeke.pl/animacja/.

W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze na rzecz rzek należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki (http://www.ratujmyrzeki.pl), Fundacja Strefa Zieleni (http://strefazieleni.org), Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy (http://www.tpriig.pl). Warto śledzić ich działalność na bieżąco.

Źródła:
http://www.zaadoptujrzeke.pl
http://www.toruntour.pl/4755/torun-nad-wisla

Źródło: www.torun.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
13657
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany