Światowy Dzień Mokradeł

zdjęcie: Światowy Dzień Mokradeł / fot. www.torun.pl
fot. www.torun.pl
Światowy Dzień Mokradeł, znany również jako  Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych, Międzynarodowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day) - jest obchodzony co roku 2 lutego, w dniu przyjęcia „Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego” w 1971 r., w Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego (Iran). Polska jest stroną konwencji od 22 marca 1978 r. W bieżącym roku świętujemy 50 rocznicę podpisania Konwencjia hasłem przewodnim jest: „Mokradła i woda”.
REKLAMA

Celem konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Ważne jest równieżpodnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.

Zgodnie z konwencją ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom np. łęgom. Z upływem lat zmienia się postrzeganie obszarów wodno-błotnych: bagien jaszcze kilkadziesiąt lat temu uważano dzikie bagna za tereny nieprzydatne. Bagna - a zwłaszcza torfowiska - są dzisiaj tak cenne, że rządy wielu państw przeznaczają olbrzymie środki na ich ponowne nawodnienie. W naturalnych warunkach bagna są np. bardzo istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej, są w stanie akumulować olbrzymie ilości wody. Przykładowo bagna w Dolinie Biebrzy w okresach typowych wezbrań wiosennych gromadzą ilości wody porównywalne z największymi zbiornikami retencyjnymi w Polsce.

Mokradła mają ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast: pomagając m.in. w ich adaptacji do zmian klimatycznych.

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł online odbędą się m.in.:

1) Debata pt. Chrońmy wodę chroniąc mokradła: jak to zrobić w Polsce? Zorganizowana przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW we wtorek, 2 lutego 2021 r. Transmisja odbędzie się na profilu Facebook bagna.pl oraz na kanale w serwisie YouTube Centrum Ochrony Mokradeł - kliknij tutaj, aby przejść do serwisu.

2) Wspólne odkrywanie tajemnic obszarów wodno-błotnychw dniach 2 i 4 lutego 2021 r., w wirtualnej przestrzeni Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej więcej informacji na stronie internetowej uniwersytetu - kliknij tutaj, aby przejść do strony.

3) Na prelekcję na żywo zaprasza Słowiński Park Narodowy wspólnie z  Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku  w zimowe popołudnie 2 lutego 2021 r. Przejdź do strony prelekcji klikając tutaj.

Opr. Wydział Środowiska i Ekologii UMT

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
14.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Dwa Światy, Toruń, ul. Ducha Św....
wstęp biletowany