27 październik 2020

Scena Szekspirowska w Baju otwarta

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
REKLAMA

Scena Szekspirowska w Toruniu to konglomerat obiektów, na który składają się: Park Rzeźb, Teatr Elżbietański oraz Mechaniczny Teatr Balkonowy. Nadano jej imię Stanisława Stapfa, zasłużonego dyrektora teatru w latach 1950-60.

Teatr Elżbietański wzorowany jest na londyńskim The Globe. Nie jest to co prawda rotunda, ale konstrukcja nawiązuje do galeonu, na którego trzech masztach wsparty jest rozsuwany dach. Atmosferą sztuk najsłynniejszego dramaturga w historii przesycony jest cały przylegający do Baja teren. Stanęły tam multimedialne rzeźby nawiązujące do postaci z jego dramatów, a także do mitologii. Zaprojektował je scenograf Dariusz Panas. Rzeźby wyposażone są w ścieżki dźwiękowe (kompozycje: Hubert Pyrgies i Stanisław Leszczyński), swój własny głos oraz rozmaite mechanizmy umożliwiające im poruszanie się. Spacerując między drzewami, spotkamy Puka, Podszewkę, Centaura, Feniksa i Jednorożca. Centralnym punktem instalacji jest wielka maska z twarzą Szekspira. Postaci co jakiś czas ożywają i opowiadają o sobie w towarzystwie muzyki. Całość uzupełnia ruchomy teatr na balkonie Baja, odnoszący się do polskiej kultury ludowej, pór roku i historii Torunia.

W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej nie odbyła się zaplanowana na niedzielę uroczystość otwarcia Sceny Szekspirowskiej. Obiekty zostały jednak udostępnione publiczności. Po uruchomieniu sceny można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Więcej na temat atrakcji przeczytacie na facebookowym fanpage’u Sceny Szekspirowskiej

Fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-01-30 16:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany