Sadzimy parki kieszonkowe

fot. www.torun.pl
Rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji parków kieszonkowych w Toruniu. Mieszkańców mogą wskazać najlepsze spośród 23 lokalizacji zaproponowanych przez miasto oraz złożyć własne propozycje lokalizacji dla parków kieszonkowych.
REKLAMA

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 500 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Określenie „park kieszonkowy” jest  dosłownym tłumaczeniem angielskiego zwrotu „pocket park” i, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje niewiele miejsca.

Jedną z najpopularniejszych realizacji parków kieszonkowych jest Paley Park w Nowym Yorku, utworzony na Manhattanie w 1967 r. Mimo powierzchni zaledwie 390 m kw. cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród okolicznych pracowników, turystów i przechodniów.

Parki kieszonkowe są wyposażone w elementy małej architektury. Zgodnie z planem, w Toruniu budowa urządzenie parku kieszonkowego obejmowało m.in. nasadzenia roślin, zabiegi pielęgnacyjne, rekultywację terenu, alejki naturalne z nawierzchnią przepuszczalną, małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne/edukacyjne, karmniki, kwietniki/rabaty/łąki kwietne, i itd.), oświetlenie, nawodnienie.

Parki kieszonkowe przyczyniają się do poprawy komfortu życia w mieście, jak również do poprawy mikroklimatu. Spełniają drobną funkcję zabawową, wypoczynkową, przyrodniczą, jak również społeczną. Warto zauważyć, że tworzenie parków kieszonkowych w Toruniu będzie służyło adaptacji do zmian klimatu, m.in. poprzez:

 • tworzenie tzw. zielonej i/lub niebieskiej infrastruktury, czy małych ogrodów deszczowych na cele małej retencji, wzmacniającej system filtracji, przechwytywania i wykorzystania wód opadowych;
 • zwiększanie bioróżnorodności przez wprowadzanie odpowiednich gatunków roślin np. miododajnych wabiących pszczoły, roślinności wabiącej motyle, odpowiedniej roślinności stanowiącej pokarm dla ptaków;
 • wprowadzenie tzw. zielonych ścian i zieleni pełniącej funkcje izolujące np. od hałasu i źródeł emisji spalin;
 • zielone zadaszenia - osłaniające przed nadmiernym upałem i przechwytujące zanieczyszczenia z powietrza.

O CO PROSIMY W RAMACH KONSULTACJI?

Prosimy o trzy rzeczy:

 1. Wybierz najlepsze lokalizacje – wskaż Twoim zdaniem najlepsze lokalizacje dla parków kieszonkowych spośród 23 miejsc zaproponowanych przez miasto. Propozycje zostały opracowane przez Biuro Ogrodnika Miejskiego.

  Jak to zrobić?
  a) Najpierw obejrzyj mapkę (mapy Google) z 23 propozycjami lokalizacyjnymi - aby przejść do mapy kliknij tutaj.
  b) Następnie wypełnij krótką ankietę wskazując dziesięć najlepszych wg Ciebie miejsc na park kieszonkowy - aby przejść do ankiety kliknij tutaj.

  Termin upływa 13 listopada 2020 r.

 1. Wskaż własną propozycję lokalizacji – jeżeli chcesz dodatkowo wskazać własną propozycję lokalizacji parku kieszonkowego zrób to za pomocą systemu mojedrzewo.torun.pl  - „posadź” park kieszonkowy.

  Jak to zrobić?
  a) Wejdź na stronę www.mojedrzewo.torun.pl, znajdź na mapie miejsce, które Twoim zdaniem nadaje się do „posadzenia” parku kieszonkowego. Musi to być teren należący do miasta – system nie pozwoli na wybranie punktu na gruntach nienależących do miasta - aby przejść do mojedrzewo.torun.pl kliknij tutaj.
  b) Jeśli już wskazałeś miejsce na terenie gminnym wypełnij krótki formularz. PAMIĘTAJ – z pola „gatunek drzewa” wybierz „Park kieszonkowy”. Wypełnij pola i zatwierdź.
  c) Jeżeli zgłaszasz lokalizację jako użytkownik zalogowany – nie musisz robić nic więcej. Na swój e-mail dostaniesz potwierdzenie zgłoszenia.
  d) Jeżeli nie utworzyłeś konta na mojedrzewo.torun.pl lub nie zalogowałeś się, na podany w formularzu mail dostaniesz prośbę o potwierdzenie zgłoszonej propozycji – kliknij na link w mailu, żeby potwierdzić zgłoszenie. Dopiero po potwierdzeniu Twoje zgłoszenie będzie brane pod uwagę oraz wyświetlane na mapie.

  Na mapie mojedrzewo.torun.pl widać zgłoszenia dotyczące drzew oraz od teraz – parków kieszonkowych. Jeżeli będziesz chciał zobaczyć tylko propozycje parków kieszonkowych – przefiltruj dane  - kliknij na lejek w prawym górnym rogu mapy i w polu rodzaj/gatunek wybierz Park kieszonkowy. Dla orientacji umieściliśmy tam także wszystkie 23 lokalizacje z punktu 1.
  Termin upływa 13 listopada 2020 r.

 1. Urządź z nami park kieszonkowy – powiedz nam, jak Twoim zdaniem powinien być urządzony park kieszonkowy. Na ten temat porozmawiamy w drugim etapie konsultacji, podczas spotkania online. Spotkanie odbędzie się 16 listopada 2020 r. o godzinie 17:00. Spotkamy się online, przez Internet, za pomocą aplikacji Microsoft Teams. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy wysłać zgłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie parki kieszonkowe”
  Zgłoszenia przyjmujemy do 16 listopada, do godziny 15.00.


  W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
  1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, żeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
  2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams).
  Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Można też napisać
Jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl

Na opinie czekamy do 10 grudnia 2020 r.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-01-30 16:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany