Powidoki wiślane szypra Kałuży

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński
14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego będziemy mogli obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019. 
REKLAMA

Wystawa prezentuje czterdzieści zdjęć zrobionych przez Jacka Marczewskiego podczas trwających sześć lat wypraw rzecznych na własnoręcznie zbudowanej, drewnianej replice łodzi wiślanej. Tytuł projektu zainspirowany był postacią krakowskiego flisaka Jarosława Kałuży – szypra Królewskiego Flisu na Wiśle i głównego pomysłodawcy Roku Rzeki Wisły. Autor w swoich pracach chce uchwycić poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki. Sama rzeka jest mu bardzo bliska - w 2017 roku wziął udział w największym festiwalu flisackim w Europie - Festiwalu Loary w Orleanie pod Paryżem. Nie stroni również od wywiadów na jej temat - Wisłę promował w m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Polskim Radiu RDC”, radiu „Chillizet” czy w stacjach telewizyjnych TVN i TVP.

Jacek Marszewski to znany fotograf polityczny, społeczny, sportowy i newsowy. Autor jednego z najbardziej znanych plakatów kampanii wyborczej „Solidarności” - „Głosuj z nami”. Od 1989 jest również członkiem pierwszego zespołu redakcyjnego “Gazety Wyborczej” - sfotografował dla niej, m.in. strajk więźniów w zakładzie karnym w Nowogardzie, wyjazd z Polski wojsk radzieckich, zrzucenie z cokołu posągu Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym w Warszawie. W latach 1997 i 1998 jego fotografie zostały uznane za najlepsze zdjęcia o Polsce w ramach Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Obecnie zajmuje się promocją fotografii jako wiceprezes Press Club Polska. 

Wystawa “Powidoki wiślane szypra Kałuży” podróżuje po miastach i miejscowościach nad Wisłą, od źródeł do ujścia - po jej zamknięciu w Toruniu trafi do Grudziądza, Tczewa i Gdańska. We wrześniu przewieziona zostanie do Orleanu pod Paryżem na Festiwal Loary.

tekst: Natalia Przytarska

fot. Lech Kamiński

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany