Pamięci Juliana Fałata

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
30 lipca 2020 roku na ścianie przy wejściu do kamienicy przy Fosie Staromiejskiej 28 odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Juliana Fałata. To w tym miejscu w latach 1920-1922 mieszkał znany akwarelista.
REKLAMA

Tablica upamiętniająca Fałata zawisła na drzwiach kamienicy, którą kupił i w której mieszkał w trakcie swojego pobytu w Toruniu. Wtedy mieściła się ona pod adresem Plac Teatralny 42 (obecnie Fosa Staromiejska 28).

Odsłaniając tablicę w roku setnej rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski miasto chce uhonorować wybitnego twórcę, który związany jest z grodem Kopernika.

- Honorujemy tą tablicą zarówno wybitnego polskiego artystę, jak i człowieka, który przed stu laty był naocznym świadkiem pierwszych dni i lat toruńskiej niepodległości. Toruń miał wielkie szczęście, że Julian Fałat dotarł do naszego miasta w przełomowym dla niego czasiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski odsłaniając tablicę.

W uroczystościach wziął udział także dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Mirosław Kuklik.

- Bardzo się cieszę, że postać Juliana Fałata została w Toruniu należycie upamiętniona. Pamiętajmy, że malarz wyprowadzając się z Torunia nie sprzedał tego domu, tylko przekazał go Pomorskiemu Towarzystwu Opieki nad Dziećmi. Wielki gest wielkiego twórcywyjaśnił dyrektor Kuklik.

Julian Fałat był wybitnym polskim malarzem przełomu XIX i XX wieku, jednym z najwybitniejszych akwarelistów i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1895-1909. W Toruniu mieszkał przez 3 lata, wyjechał z miasta w 1922 roku.

Tablica nie jest pierwszym upamiętnieniem Juliana Fałata w naszym mieście – w 2017 przy ul. Preisa powstał mural poświęcony malarzowi.

Mieszkańców zainteresowanych międzywojenną historią Torunia zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Okręgowym poświęconej Konfraterni Artystów. Wystawę można oglądać do 18 października 2020 roku.

fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany