Obchody 100-lecia

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski 
18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
REKLAMA

Uroczystości rozpoczęły się od pikniku historycznego – Halleriady. Na Rynku Staromiejskim skorzystać można było z bryczki, punktu rekrutacyjnego do wojska oraz okazjonalnej mennicy. Posilić się można było również zupą przygotowaną przez kuchnię polową Muzeum Historyczno-Wojskowego. Wydarzenie uświetnił pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką. Widzowie podziwiać mogli prezentację niezwykle trudnych figur na koniach oraz skoków adiutanckich. Całość dopełnił recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego.

Następnie obchody przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci  związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Wniesiono poczty sztandarowe, a przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów.

Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. - Tu była, jest i będzie tylko Polska!

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - do zgromadzonych na Rynku Staromiejskim zwrócił się także prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-28 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-29 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-03-01 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany