Nowy rok z nowym rektorem

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
1 października 2020 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował nowy rok akademicki. Podczas wydarzenia symbolicznie przekazano władzę rektorowi prof. dr. hab. Andrzejowi Sokali.
REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przez uczestników wydarzenia oraz chór akademicki. Następnie były rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn przekazał insygnia rektorskie nowo wybranemu rektorowi prof. dr. hab. Andrzejowi Sokali.

- Insygnia rektorskie to atrybut godności, dostojeństwa i autonomii uniwersytetu. Zaliczamy do nich łańcuch symbolizujący powiązanie rektora z uczelnią oraz odpowiedzialność za jej jedność, berło będące historycznym symbolem władzy oraz pierścień na znak zaślubin rektora ze społecznością akademicką.powiedział prof. Andrzej Tretyn.Przekazując te insygnia proszę by powierzonej władzy używał Pan roztropnie, z myślą o dobru naszego uniwersytetu i jego społeczności i pamiętając, że rektor jest nie tylko zwierzchnikiem, ale także opiekunem wspólnoty akademickiej. Niech tradycja i wspomnienie dostojnych mężów, którzy używali tych insygniów przez 75 lat naszej historii, będą dla jego magnificencji oparciem i wskazówką w niełatwej drodze, jaką właśnie rozpoczyna.

Po przejęciu insygniów rektorskich prof. dr hab. Andrzej Sokala podziękował również swojemu poprzednikowi.

- Przejmuję ster uniwersytetu ustawiony na właściwym kursie, na okręcie płynącym pod pełnymi żaglami. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Panu rektorowi tych bezprecedensowych osiągnięć. Z ogromnym wzruszeniem przyjmuję obowiązki rektora naszego uniwersytetu, a wraz z nimi odpowiedzialność za całą naszą wspólnotę.

Następnie oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego UMK ogłosił nowy rektor prof. Andrzej Sokala. Podsumował także zeszłoroczne działania uniwersytetu, w tym rozpoczęcie budowy Międzyuczelnianego Centrum Medycyny Wetyraryjnej, uzyskanie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika statusu pełnego partnera w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE) oraz wyzwania związane z nauczaniem zdalnym i późniejszą rekrutacją na studia maturzystów.

Mimo reżimu sanitarnego inauguracji tradycyjnie towarzyszyła immatrykulacja studentów I roku, ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym oraz wręczenie wyróżnień dla najlepszego absolwenta, najlepszego studenta i najlepszego studenta-sportowca.

W trakcie uroczystości były rektor uniwersytetu prof. Andrzej Tretyn został także uhonorowany medalem Thorunium – najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Torunia.

- Wyśmienite perspektywy uniwersytetu są owocem przemyślanych działań władz rektorskich, którymi przez 8 lat kierował Pan rektor prof. Andrzej Tretyn. W Toruniu doceniamy dalekowzroczność i skuteczność działań Pana rektora. Okazał się najpierw cenionym dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, następnie oddanym prorektorem oraz wybitnym rektorem w latach 2012-2020. Wzorcowo przysłużył się naszej uczelni i zadbał o dobro publiczne najwyższego rzędu. Na dodatek zachował pasję wytrawnego biologa, jakże potrzebną w czasach pandemii. Ten naukowy i rektorski rozmach traktuję jako wielką zasługę dla miasta Torunia!powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na zakończenie wykład inauguracyjny, zgodnie z uniwersytecką tradycją, wygłosił ustępujący rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn. Tytuł jego brzmiał "Od uniwersytetu regionalnego do europejskiej uczelni badawczej".

Uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na toruńskiej starówce.


 UMK w liczbach

W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obecnie studiuje 20 608 studentów, w tym 639 obcokrajowców. W jego strukturze znajdziemy 16 wydziałów (13 w Toruniu i trzy w Bydgoszczy). W ofercie UMK znajduje się: 116 kierunków studiów, 42 studiów podyplomowych, 36 inne formy kształcenia, 5 dziedzinowych szkół doktorskich, 25 rodzajów studiów doktoranckich oraz Interdyscyplinarne Anglojęzyczne Studia Doktoranckie o Zasięgu Międzynarodowym.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
13657
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany