Nośmy maseczki - będą kontrole

fot. www.torun.pl / Małgorzata Litwin
Zasłanianie nosa i ust nawet o kilkadziesiąt procent obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki, nawet te najzwyklejsze, które też stanowią barierę w kontaktach z innymi!
REKLAMA

Mimo wakacyjnej aury, większej liczby osób w przestrzeni publicznej i ogólnego rozluźnienia w obowiązujących rygorach sanitarnych, nie traćmy czujności! Nadal w całej Polsce, także w Toruniu, notowane są przypadki zarażenia koronawirusem. Spotkania w gronie rodzinnym, grill u znajomych, wesela to ostatnio często wymienianie okazje do rozprzestrzeniania się Covid-19. Tymczasem przestrzeganie kilku prostych zasad ostrożności pozwoli nam zredukować ryzyko zachorowania.

Maseczka jest skuteczną barierą

Po pierwsze nie rezygnujmy z noszenia maseczki w miejscach publicznych! Nawet najprostsza osłona nosa i ust, wykonana z tkaniny czy dzianiny, stanowi skuteczną barierę ochronną i znacznie obniża ryzyko zakażenia! W przestrzeni otwartej mamy nadal obowiązek zakładania maseczek w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych. W przestrzeni zamkniętej jest to bezwzględnie wymagane -  mamy obowiązek mieć prawidłowo założone maseczki w sklepach i galeriach handlowych, na targu, w środkach komunikacji publicznej - w autobusie, tramwaju i pociągu, w urzędach, przychodniach, kościołach, kinach, teatrach, muzeach i innych obiektach użyteczności publicznej.

Maseczkę można zdjąć jedynie: w restauracji lub barze – jeśli zajmiemy miejsce przy stoliku i jemy lub pijemy, w pracy – jeśli nie mamy styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów) oraz podczas przebywania w lesie.

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe do odwołania. Zwolnione są z tego jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

Zachowujmy dystans

Po drugie, jeśli nie mamy założonej maseczki, szczególnie dbajmy o utrzymywanie co najmniej 2-metrowej odległości od innych. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,  osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, a także osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Dla własnego dobra unikajmy tłumu i zgromadzeń – wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań oraz zebrań powyżej 150 osób. Limit ten od 17 lipca nie będzie dotyczył plenerowych wydarzeń kulturalnych - np. w koncertach czy pokazach organizowanych na świeżym powietrzu (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) będzie mogła uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 5 m kw.


Myjmy ręce

Po trzecie – często myjmy ręce wodą i mydłem, a także używajmy dostępnych w wielu miejscach płynów dezynfekcyjnych i korzystajmy z rękawiczek jednorazowych podczas robienia zakupów. Starajmy się też nie dotykać okolic twarzy, jeśli mieliśmy styczność z zabrudzoną powierzchnią. To wszystko z pewnością pomoże nam spędzić tegoroczne lato bezpiecznie, bez zagrożenia dla siebie i innych.  

Będą zwiększone kontrole

Straż Miejska wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Miejskiej Policji realizują dodatkowe kontrole związane z obowiązującymi nakazami zakrywania ust i nosa. Do tej pory w czerwcu przeprowadzono ich 580, w trakcie których poczono 9 osób. Służby nałożyć mogą jednak grzywnę w drodze mandatu do 500 zł. Na prośbę MZK sprawdzani będą także użytkownicy komunikacji miejskiej.

Aktualnie obowiązujące zalecenia rządowe

Fot. Małgorzata Litwin

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany