30 listopad 2019

Natura w obiektywie mistrzów

fot. www.torun.pl / Adam Zakrzewski
Już po raz 12. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga nie tylko wybitnych fotografików, ale także entuzjastów i amatorów uwieczniania piękna przyrody.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
707
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W piątek 29 listopada 2019 r. w murach Dworu Artusa kolejny raz gościły sławy międzynarodowej fotografii przyrodniczej. Tegoroczna edycja, oprócz znakomitych prac, ukazujących dobre i czujne oko wyróżnionych uczestników, zyskała dodatkowy prestiż, ponieważ po raz pierwszy mecenasem festiwalu została firma SONY.

- Z dużą estymą przyjmujemy w Toruniu kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Osobiście cenię ten festiwal, ponieważ wychowałem się nad Narwią, gdzie mistrz sztuki filmowej Włodzimierz Puchalski kręcił swoje dzieła i stworzył pojęcie „bezkrwawych łowów”powiedział zastępca prezydenta Torunia, Andrzej Rakowicz. - Dziś już nie mówimy o rejestracji życia przyrody. Nadajemy jej prestiżowy walor bycia podmiotem artystycznym. Dziękuję organizatorom i profesorom za to, że zechcieli swoim autorytetem podnieść rangę tego szczególnego wydarzenia i pokazali, że natura potrafi być sztuką.

W ramach festiwalu w Dworze Artusa prezentowane są prace 30 fotografików – uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". Najzdolniejszym, zdaniem jury, wręczono pamiątkowe dowody uznania, nagrody rzeczowe oraz pieniężne. Wśród laureatów znaleźli się: Grzegorz Długosz, Łukasz Gwiździel, Jarosław Klej oraz Wieńczysław Rak, którzy zajęli odpowiednio dwa trzecie, drugie i pierwsze miejsce.

Na festiwal przybyli także goście specjalni. Wśród nich m.in. Bożena i Jan Walencikowie. Para filmowców przyrodniczych posiada w swoim dorobku niezwykle szerokie portfolio dzieł wyprodukowanych na rzecz telewizji publicznej, jak również w ramach współprac z międzynarodowymi podmiotami. Już od kilku dekad zajmują się tą tematyką, jednak często podkreślają, że są, być może nadal nieodkryci, prawdziwi mistrzowie tej niełatwej sztuki i to właśnie im powinno poświęcać się najwięcej uwagi.

12. edycja festiwalu potrwa w Toruniu do niedzieli 1 grudnia. W jego ramach przewidziano wiele aktywności, spotkań i wernisaży dla odwiedzających gości. Szczegółowy program 

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
707
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 20:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-21 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany