Militarna historia Torunia na festiwalu nauki

fot. www.torun.pl
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 2 i 3 października zaprasza do udziału w bezpłatnym festiwalu nauki "Dzieci Torunia - zapomniana historia militarna Torunia".
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Do dyspozycji uczestników będą stanowiska doświadczalne, prezentacja czołgu Renault FT 17, stroje wojskowe z lat 1919-1920, a także militarny spacer po toruńskiej starówce i wykłady o historii toruńskiego garnizonu. 

- "Dzieci Torunia - zapomniana historia militarna Torunia" to projekt, któremu chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców regionu na temat odbudowy państwowości, wkładu toruńskich struktur militarnych w wydarzeniach Bitwy Warszawskiej, a także zintegrować lokalną społeczność wokół tradycji militarnych Torunia - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy centrum nauki.

Pierwszego dnia pikniku (2.10.) w godz. 9:00-15:00 w namiocie na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą dostępne stanowiska doświadczalne, które pozwolą na poznanie zagadnień z zakresu fizyki i inżynierii, wykorzystywanych w technologiach militarnych.

- Uczestnicy pikniku poznają m.in. takie zagadnienia jak: siła, zasada zachowania momentu pędu, III zasada dynamiki Newtona, analiza rzutu skośnego, prawo Archimedesa, warunki pływania ciał, gęstość, efekt przypowierzchniowy, siła nośna czy czas reakcji - mówi Marcin Centkowski.

Do dyspozycji w trakcie dwóch dni wydarzenia będą następujące stanowiska: awaria statku, zaginiony statek, artylerzysta, jak to lata?, grenadier czy złośliwe ptaki.

O godz. 18:00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (Wł. Łokietka 5) odbędą się bezpłatne wykłady: 

  • "Wojskowe tradycje toruńskiego garnizonu wśród codziennego życia mieszkańców Torunia" - Paweł Pilarski, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Academia Artium Humaniorum, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.
  • "Szkolnictwo marynarki wojennej w Toruniu. Udział marynarzy i torunian w walkach w rejonie Toruń-Włocławek jako skrzydle Bitwy Warszawskiej" - Maciej Neumann, historyk, publicysta, autor książek "Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty" oraz "Historia III Rzeszy".

W sobotę (3.10.) w godz. 11:00-17:00 będzie można skorzystać ze stanowisk doświadczalnych przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault FT 17, wykorzystanego na planie filmu „Bitwa Warszawska” (reż. Jerzy Hoffman) oraz mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920. Stanowiska militarne przygotują rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.

- Podczas pikniku będzie można zobaczyć wykonaną przez nas replikę pierwszego w historii czołgu z wieżą obrotową. Był to pojazd mały, zwinny, poruszał się ok. 8 km na godzinę. Dla wsparcia piechoty to wystarczało - mówi Tomisław Kalembka z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej. - W czerwcu 1919 roku Polska otrzymała 120 sztuk tego czołgu i po I wojnie światowej była czwartą potęgą pancerną po Stanach Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii. Nie ma lepszego pojazdu-symbolu Bitwy Warszawskiej niż czołg Renault FT, którego replikę będzie można zobaczyć - dodaje.


O godz. 15:00 pod CNMW zostanie podstawiony bezpłatny autobus, którym uczestnicy pikniku udadzą się na toruńską starówkę, aby wziąć udział w historycznym spacerze militarnym, który poprowadzi Paweł Pilarski. Spacer został zaplanowany w godz. 15:30-17:00.

Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w namiocie może jednocześnie przebywać do 50 osób, a w wykładach może wziąć udział maks. 50 osób. Ze względów bezpieczeństwa obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przed wejściem do namiotu oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz noszenie maseczek (przyłbic) lub innego elementu odzieży zasłaniającego nos i usta.

Partnerami w projekcie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są: rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej, Maciej Neumann oraz Paweł Pilarski.

Projekt "Dzieci Torunia - zapomniana historia militarna Torunia" został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Koalicje dla Niepodległej". Celem strategicznym programu jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową - wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
8401
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany