Militarna historia Torunia

fot. www.torun.pl
Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono 328 wniosków, z czego 157 otrzymało dofinansowanie. Jednym z nich jest projekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: "Dzieci Torunia - zapomniania historia militarna Torunia". Wartość dofinansowania wynosi 30 tys. zł.

- Głównym celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta i regionu na temat odbudowy państwowości, wkładu toruńskich struktur militarnych w wydarzenia Bitwy Warszawskiej oraz integracja lokalnej społeczności wokół militarnych tradycji Torunia - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki, w trakcie którego będzie można między innymi zobaczyć replikę czołgu lekkiego Renault 17, która była wykorzystana na planie filmu J. Hoffmana "Bitwa Warszawska", mundury Wojska Polskiego z lat 1919-1920, a także skorzystać ze stanowisk doświadczalnych, które pozwolą spojrzeć na zagadnienia militarne i technologiczne z naukowego punktu widzenia. Będzie można również wziąć udział w bezpłatnych wykładach poświęconych wojskowym tradycjom toruńskiego garnizonu oraz szkolnictwu morskiemu w Toruniu. - Dowiemy się jak wyglądało życie żołnierzy garnizonu oraz jak wyglądał udział marynarzy i torunian w skrzydle Bitwy Warszawskiej w rejonie Toruń-Włocławek - mówi Marcin Centkowski.

Na stanowiskach (z wykorzystaniem metody eksperymentu) będzie można przeprowadzić doświadczenia związane m.in. z awarią statku, siłą nośną, ustawieniem działa, aby pocisk miał jak największy zasięg i dosięgnął celu.

Partnerami w projekcie są: rekonstruktorzy z Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej, Maciej Neumann (historyk, publicysta, autor książek "Flota II Rzeczypospolitej i jej okręty" oraz "Historia III Rzeszy"), Paweł Pilarski (historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń).

"Koalicje dla Niepodległej" to system dotacji MKiDN. - Celem strategicznym programu jest włączenie mieszkańców w działania związane ze zwiększeniem świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową - wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka - czytamy na stronie ministerstwa.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany