Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
W roku powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
REKLAMA
Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku m.in. powieszeniem zegara na budynku Urzędu Miasta Torunia odliczającego czas do 100. Rocznicy wolnego Torunia oraz organizacją „studniówki” w dniu 10 października 2019 r. Główne obchody obejmują cały rok 2020. Szczególne wydarzenia związane były z dniem 18 stycznia, kiedy to mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstrukcję powitania gen. Józefa Hallera przed dworcem Toruń Miasto, uczestniczyć w uroczystym przemarszu ulicami miasta, quizie wiedzy o Toruniu, pikniku „Halleriada”, uroczystości patriotycznej na Rynku Staromiejskim itd. Wówczas też, podczas Balu Stulecia w CKK Jordanki, ogłoszono wyniki plebiscytu „Współczesny torunianin 100-lecia”.

W dniu 21 września 2020 roku rozpoczynają się kolejne dwa plebiscyty, których wyniki poznamy w równie znaczącym dniu – 11 listopada 2020 r. Są to plebiscyty na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. O tym przedsięwzięciu, jak i o przebiegu całych obchodów w 2020 roku była mowa podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, jaka odbyła się w dniu 21 września 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Te plebiscyty są swego rodzaju ciągiem dalszym plebiscytu na „Współczesnego torunianina 100-lecia”. Zasady wyłaniania kandydatów są podobne. Tym razem wybierać będziemy legendę, czyli osobę, która zapisała się w historii Torunia, i wydarzenie. Ten drugi konkurs był chyba najtrudniejszy, jeśli chodzi o wyłonienie propozycji, bo łatwiej jest znaleźć ludzi, a trudniej określić wydarzenia i uznać ich wagę. Komitet przyjął tu taką zasadę, że jego członkowie konsultowali bardzo szeroko zarówno propozycje osób, jak i wydarzeń, w swoich środowiskach, następnie na posiedzeniach Komitetu były one omawiane, a na koniec w wyniku tych konsultacji, posiedzeń i dyskusji wyłoniono 32 osoby i 34 wydarzenia, które będą brały udział w odpowiednich plebiscytach powiedział prof. Krzysztof Mikulski z UMK.

Głosowanie rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 r. o godz. 16:00 i potrwa do 30 października 2020 r. do godz. 23:59. Jest to głosowanie smsowe - każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii, wysyłając wiadomość z kodami przyporządkowanymi do kandydatur pod numer 4321:

  • TOR.LXX gdzie XX to numer kandydata w plebiscycie na „Toruńską Legendę Stulecia” z listy – przejdź do listy
  • TO.WXX gdzie XX to numer kandydatury w plebiscycie na „Toruńskie Wydarzenie Stulecia” – przejdź do listy

Koszt smsa jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki smsa wewnątrz sieci. Ważne jest, aby oddać głos najbliżej godziny 14:00 w terminach wskazanych w Regulaminie – przejdź do regulaminu plebiscytów.

Szczegółowe informacje na temat głosowania znajdują się na stronie internetowej www.torun.pl/plebiscyt - przejdź do strony.

Dla uczestników głosowania przewidziane zostały atrakcyjne nagrody.

Wybrani w drodze głosowania – legenda i wydarzenie – uhonorowani zostaną tablicami pamiątkowymi, które w dniu 18 stycznia 2021 roku zostaną wmurowane na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia.

Oprócz plebiscytu w 2020 roku na mieszkańców Torunia czeka jeszcze wiele wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wolnego Torunia. Najbardziej spektakularnym będzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń. – Będzie to ważne wydarzenie zarówno dla Torunia, jak i dla całego kraju. Tego typu muzeów nie otwiera się często, są to wyjątkowe wydarzenia. Chcielibyśmy, aby otwarcie odbyło się najbliżej daty 11 listopada – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Oprócz tego wydarzenia, jeszcze w 2020 roku odbędą się m.in. biegi wolności, nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii, wykonanie muralu Kobiet Toruńskiej Niepodległości na budynku przy ul. Jamontta 2 czy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
10523
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany