Laureatka nagrody Lindego z Noblem

fot. www.torun.pl
Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla! Pisarka w 2008 roku uhonorowana została przez Toruń i Getyngę Nagrodą Lindego.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest za całokształt twórczości. Olga Tokarczuk otrzymała tę nagrodę za rok 2018, kiedy nagroda nie była przyznawana. Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jak podała w uzasadnieniu Akademia Szwedzka, polska pisarka otrzymała to wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

W maju 2018 roku Olga Tokarczuk za swą książkę pt. „Bieguni” otrzymała nagrodę Bookera, czyli najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie. Jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike" za „Biegunów" i „Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk ma literackie związki z naszym miastem - w 2008 roku wraz z niemieckim prozaikiem i publicystą Ingo Schulzem odebrali nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, którą od 1996 r. przyznają władze Torunia i Getyngi. Otrzymują ją autorzy, których „słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Wyróżnienie przyznawane jest zawsze dwóm laureatom: z Polski i Niemiec. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji. Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się na zmianę w każdym z miast. Olga Tokarczuk i Ingo Schulz odebrali ją 6 lipca 2008 r. w Starym Ratuszu w Getyndze. Nagrodę wręczali im prezydent Torunia Michał Zaleski oraz nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer.


Zdjęcia z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Lindego w 2008 roku w Getyndze.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
594
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany