Kolejne zmiany w strefie parkowania

fot. www.torun.pl
Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
REKLAMA

- Treść obecnie obowiązującej uchwały w tej kwestii Rada Miasta przyjęła niedawno, jeszcze w lutym tego roku. Proponujemy wprowadzić kolejne uzupełnienia, które mają usprawnić system płatnego parkowania oraz doprecyzować kwestię odwołania od wezwaniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

W nowelizowanej uchwale proponuje się zwolnienie z opłat w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w dni ustawowo wolne od pracy. Przypomnijmy, do 31 maja 2021 r. w strefie tej pobierana jest opłata od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Natomiast od 1 czerwca 2021 r. za miejsce parkingowe będziemy tam płacić także w soboty. Dlatego też, jeśli uchwała wejdzie w życie, przez najbliższy rok z opłaty będziemy zwolnieni 7 razy, zgodnie z dniami ustawowo wolnymi od pracy:

 • 3 maja 2021 (poniedziałek) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 3 czerwca 2021 (czwartek) -  Boże Ciało
 • 1 listopada 2021 (poniedziałek) - Wszystkich Świętych
 • 25 grudnia 2021 (sobota) - Boże Narodzenie
 • 1 stycznia 2022 (sobota) - Nowy Rok
 • 6 stycznia 2022 (czwartek) - Trzech Króli
 • 18 kwietnia 2022 (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny

Kolejną zmianą w uchwale, którą rozpatrzy Rada Miasta, będzie wprowadzenie obowiązku wpisywania numerów rejestracyjnych pojazdu w parkomacie (w aplikacjach mobilnych nie ma innej możliwości). Pozwoli to parkującym na skuteczniejsze odwołanie się od błędnie wystawionego wezwania, a miastu na uszczelnienie systemu poboru opłat – nie będzie wątpliwości, czy opłata została uiszczona przez użytkownika pojazdu, czy przez osobę parkującą zupełnie inny pojazd. Zmiana ta umożliwi także wprowadzenie w przyszłości automatycznego odczytu i kontroli stref parkowania za pomocą mobilnego systemu kontroli.

W uchwale wymienia się także listę możliwych do uznania przypadków reklamacji wezwań do zapłaty. Jeśli otrzymamy błędnie wystawione wezwanie, należy wnieść odwołanie do siedzimy MZD lub kasy MZK oraz przedstawić dowód zapłaty za parking w formie:

 • biletu zakupionego w parkomacie, potwierdzającego uiszczenie opłaty zaparkowanie pojazdu, którego dotyczy wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej,
 • biletu zakupionego w parkomacie w czasie nieprzekraczającym 5 minut od wskazanego na druku wezwania czasu jego wystawienia,
 • potwierdzenia transakcji, którą opłacono parkowanie z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych,
 • karty abonamentowej, uzyskanej przed wystawieniem wezwania i ważnej w dniu jego wystawienia,
 • identyfikatora uzyskanego przed wystawieniem wezwania i ważnego w dniu jego wystawienia.

Wezwanie polegać będzie anulowaniu także w przypadku wystąpienia na wezwaniu błędu formalnego tj. błąd marki pojazdu, błąd ulicy, błąd numeru rejestracyjnego.

Nowelizacja uchwały przewiduje także zmianę miejsca zakupu abonamentów na położone bliżej stref parkowania – kasa MZD przy ul Wały gen. Sikorskiego 21/23. Znajduje się ona w centrum i posiada możliwość płatności gotówką, kartą oraz za pomocą telefonu.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany