Jubileuszowe święto UMK

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
19 lutego obchodzimy rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tego dnia świętuje także toruński uniwersytet, któremu patronuje najwybitniejszy polski astronom. Tegoroczne Święto Uczelni było szczególnie ważne, ze względu na jubileusz 75-lecia UMK.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Oficjalne uroczystości odbyły się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, poprzedziło je złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma przy Rynku Staromiejskim. W wydarzeniu wzięli udział m.in. rektorzy i przedstawiciele wielu publicznych i prywatnych ośrodków akademickich z całej Polski, parlamentarzyści i dyplomaci. Rozpoczyna ono bardzo ważny czas w historii UMK.

- Te obchody otwierają jubileusz jego 75-lecia. Czekają nas przede wszystkim miesiące ciężkiej pracy związane z programem „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Przygotowywaliśmy się do tego od dłuższego czasu, ale ten sukces to dopiero początek drogi, która pozwoli nam umocnić pozycję toruńskiego uniwersytetu. Wielokrotnie podkreślałem, że uzyskanie tego tytułu to nie jest cel sam w sobie, dlatego konsekwentnie rozwijamy nowe dziedziny badań naukowychmówił w swoim przemówieniu rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

W gronie gości znalazła się także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Anna Budzanowska, która gratulowała UMK uzyskania statutu uczelni badawczej.

- Rozstrzygnięcie tego konkursu to dla nas podsumowanie czteroletnich reform. Jesteście Państwo w grupie, która realizować będzie programy badawcze konkurując z najlepszymi uczelniami w Europie i na świecie. Liczymy na to, że na 10 lat znajdziecie się w gronie najlepszych z najlepszychzaznaczyła w swoim wystąpieniu dr Anna Budzanowska.

Wiceminister Budzanowska przekazała także na ręce rektora tabliczkę potwierdzającą zdobycie tytułu uczelni badawczej.

Najlepsze życzenia całej społeczności akademickiej przekazał prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Toruń był zawsze miastem nauki i nieprzeciętnego szacunku okazywanego naukowcom. Tak było przed 547 laty w czasach narodzin i młodości Mikołaja Kopernika. A potem w złotych latach Gimnazjum Akademickiego, dorastania Samuela Bogumiła Lindego czy ochrony polskości w kręgu XIX-wiecznego Towarzystwa Naukowego. Tak było również sto lat temu, gdy Toruń wraz z Pomorzem powracał do Rzeczypospolitej. Tę postawę zachowaliśmy również 75 lat temu, gdy powołano w Toruniu kopernikańską wszechnicę: naszą wielką dumę. Panu Rektorowi, Wysokiemu Senatowi i całej społeczności UMK przekazuję należne i serdeczne słowa najwyższego uznania. Nasz uniwersytet był fenomenem już w momencie swoich narodzin i ten sam walor pokazuje obecnie jako uczelnia badawcza i jeden z najlepszych ośrodków naukowych w Polscemówił prezydent.

Ważnym punktem ceremonii było uroczyste wręczenie szczególnego wyróżnienia UMK Convallaria Copernicana – w tym roku został nim uhonorowany wybitny fizyk prof. dr hab. Józef Szudy.

Podczas Święta Uniwersytetu do grona Honorowych Profesorów UMK dołączyli: prof. dr hab. Grzegorz Goździewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. dr hab. Wiesław Kozak z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. Andrzej Nowicki z Wydziału Matematyki i Informatyki. Tytuły Honorowego Profesora nadawane są profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę.

fot. Sławomir Kowalski

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany