Jubileusz toruńskiego rękodzieła

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński
Zespół Rękodzieła Artystycznego „Klub Supełek” kończy 40 lat. Osoby z nim związane słyną z wyrobu niezwykłych koronek, haftów oraz innych prac rękodzielniczych.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
694
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Obchody jubileuszu miały miejsce w dniu 12 listopada 2019 r. w Muzeum Etnograficznym, gdzie zgromadzili się zarówno członkowie Klubu Supełek, jak również jego opiekunowie i sympatycy.

Klub Supełek powstał 24 kwietnia 2019 roku przy ówczesnym Wojewódzkim Domu Kultury z inicjatywy nieżyjącej już Wandy Malczewskiej. Na początku tworzyło go 48 pań w różnym wieku, które połączyła fascynacja robótkami ręcznymi. Przez tych 40 lat przez Supełek przewinęły się dziesiątki mieszkanek Torunia, jak również jeden pan. Od lat spotykają się w każdy wtorek, także w wakacje, by wspólnie oddawać się swojej największej pasji, jaką jest rękodzieło, a szczególnie tzw. frywolitka, czyli koronka czółenkowa.

- Oprócz frywolitki klub zajmuje się także np. haftem kujawskim. Cały czas także się uczymy, jeździmy po Polsce i poznajemy inne hafty – powiedziała Gabriela Witoszkin, przewodnicząca Zespołu Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek. Wśród innych prac powstających w Klubie Supełek są koronki szydełkowe i siatkowe, decoupage, pergamano i sutasz.


Z okazji jubileuszu Klub Supełek, jak również kilka jego członkiń, zostało uhonorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, a także medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznanym przez Marszałka Województwa kujawsko-Pomorskiego.

Prezydent Michał Zaleskim przekazał na ręce przewodniczącej Klubu Supełek statuetkę Flisaka, przyznawaną w dziedzinie kultury i promocji miasta. – Dziękuję Paniom i Panu za promowanie naszego miasta poprzez swoje unikatowe wyroby. Życzę, by misja Supełka zawsze cieszyła się uznaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Niech w kolejnych latach działalności Supełka nigdy nie zabraknie w Toruniu osób pragnących własnoręcznie wykonywać kunsztowne koronki i haftypowiedział prezydent Michał Zaleski.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
694
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-11 19:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-19 16:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany