Jar dla wypoczynku

fot. www.torun.pl / Sławomir Kowalski
Promenada przy stawie, place zabaw, siłownia i górka saneczkowa – takie m.in. atrakcje powstały na tzw. Jarze. Trwa odbiór zakończonych w maju prac nad zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym osiedlowego zieleńca.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Od dłuższego już czasu mieszkańcy mogą spacerować po nowo wybudowanych alejkach parkowych, a już wkrótce, po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury rekreacyjnej. A jest ona bardzo ciekawa i różnorodna.

Wokół istniejącego stawu powstały drewniane konstrukcje: brama wejściowa, promenada, dwa pomosty oraz punkt widokowy i obserwacji ptaków. Do dyspozycji spacerowiczów i rowerzystów jest łącznie blisko 4 km ciągów pieszych (w tym ścieżek botanicznych) i ponad 2 km tras rowerowych. Każda trasa skonstruowana jest tematycznie: na trasie „Do Fortu” przejdziemy szlakiem turystycznym Twierdzy Toruń, na tzw. „Dużej Pętli”, z zewnętrznymi siłowniami, możemy spędzić czas aktywnie, a z kolei „Mała Pętla”, prowadząca przez place zabaw, jest idealna na spacery rodzinne. Wśród drzew napotkamy stoły do ping-ponga i do piłkarzyków, stoły plenerowe i ławki parkowe. Jest wybieg dla psów, stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie lampami LED. W zimie na dzieci czeka górka saneczkowa.

Wzbogacona została zieleń parkowa. Oprócz drzew – sosny czarnej i brzozy papierowej nasadzono byliny: mącznicę lekarską, wrzos zwyczajny i kostrzewę owczą. W stawie przybyły 132 sztuki roślin wodnych.

Teren rekreacyjny posłuży z pewnością głównie mieszkańcom osiedla, ale pomyślano też o gościach. Przy zieleńcu powstał parking na 58 miejsc, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnością.

Koszt całkowity projektu to ponad 8,7 mln zł, w tym ok. 3 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace zrealizowała firma Bud-Tech z Torunia.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany