Grunt przekazany!

fot. www.torun.pl / Małgorzata Litwin
25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic al św. Jana Pawła II, Aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum filmowe.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Umowa na powstanie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu została podpisana 29 września 2019 roku. Partnerami prowadzącymi nową instytucje kultury zostali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miasta Toruń oraz Fundacja Tumult. Na mocy umowy gmina zobowiązała się do przekazania gruntu na budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Akt notarialny w podpisano 25 lutego.

- Przekazane tego gruntu jest wynikiem decyzji, którą Rada Miasta Torunia podjęła 10 października, w uchwale nr 242/2019 wyrażając zgodę na dokonanie na rzecz ECF Camerimage darowizny nieruchomości gruntowej położonej w sąsiedztwie ulic Czerwona Droga, Aleja św. Jana Pawła II, Aleja Solidarności, Wały gen. Sikorskiegowyjaśnił tuż po podpisaniu aktu notarialnego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nieruchomość  przekazana pod budowę centrum ma powierzchnię całkowitą ponad 1,8 ha. W jej skład wchodzą trzy działki geodezyjne: 6/18, 6/20 i 6/22. Wartość działek biegły wycenił na prawie 3,4 mln złotych. Po uprawomocnieniu się decyzji o przekazaniu, działka staje się własnością instytucji kultury zarejestrowanej w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez MKiDN.

- 2 stycznia 2020 r. minister Piotr Gliński wpisał centrum do rejestru instytucji kultury i powołał pana Kazimierza Suwałę na stanowisko dyrektora. 2 lutego 2020 roku Fundacja Tumult przeniosła na rzecz centrum prawa m.in. do używania znaku Camerimage i organizacji festiwalu – dodaje prezydent.

W budżecie Gminy Miasta Toruń na rok 2020 została zapisana dotacja dla ECF Camerimage w wysokości 4 mln złotych, z tego milion ma być przeznaczony na bieżącą działalność, a 3 mln na realizację tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu ENERGA Camerimage. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni rozpatrzą projekt uchwały zmieniający Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2020-2050, zgodnie z którym w latach 2021-2025 gmina ma przeznaczyć 200 mln złotych na budowę siedziby centrum. Do 30 czerwca 2020 roku Rada Ministrów ma podjąć uchwałę w sprawie programu rozwoju inwestycji, w której będzie zapisana kwota 400 mln złotych na realizację tej toruńskiej inwestycji.

Po spełnieniu wymogów formalnych odbędzie się konkurs dla architektów na zaprojektowanie siedziby centrum. Obiekt w założeniu ma mieć powierzchnię całkowitą 35-38 tys. km kwadratowych.

- Dziękuję za przekazanie tej nieruchomości, to daje nam szansę abyśmy rozpoczęli dalsze działania. Przekazaliśmy już dokumentację potrzebną do tego, aby Rada Ministrów wyraziła swoją zgodę na finansowanie instytucji. Dokumenty są w trakcie procedowaniatłumaczy Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Więcej o Europejskim Centrum Filmowym Camerimage tutaj.

Źródło: www.torun.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany