22 styczeń 2019

Gniewne miasto - o konfliktach w dawnym Toruniu

fot. www.torun.pl
W piątek 25 stycznia w Muzeum Historii Torunia otwarta zostanie wystawa „Gniewne miasto – o konfliktach w dawnym Toruniu”.
REKLAMA

Wystawa czasowa poświęcona będzie sprawom, które rozgrzewały umysły torunian na przestrzeni lat, które zostały zapamiętane i trafiły do kronik miejskich. Wymieniając tylko najważniejsze z nich należy wspomnieć o: konflikcie między Starym i Nowym Miastem Toruniem, konflikcie z zakonem krzyżackim, który doprowadził do powstania opozycji antykrzyżackiej  i przejściem miasta na stronę króla polskiego, konfliktach na tle wyznaniowym zarówno na linii protestanci – katolicy, ale także pomiędzy innymi wyznaniami. Wystawa opowie także o wielu konfliktach plebsu z patrycjuszowska Radą Miejską, które doprowadzały do reformy zmian w ustroju miasta oraz konfliktach na tle narodowościowym. Oprócz tego występowały w mieście nieporozumienia na mniejszą skalę, np. bunt czeladników przeciwko mistrzom cechowym lub konflikty pomiędzy poszczególnymi cechami.

Chronologicznie wystawa dotyczyć będzie wydarzeń od założenia miasta do wybuchu II wojny światowej. Eksponaty na wystawie będą pochodziły przede wszystkim z Torunia. Zbiory Muzeum Okręgowego w Toruniu zostaną uzupełnione cennymi dokumentami z Archiwum Państwowego w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej oraz Biblioteki Uniwersyteckiej. Postaramy się także o uzupełnienie wystawy obiektami spoza miasta. Chciałbym żeby odbiorca wystawy sam wyrobił sobie opinię o celowości i znaczeniu różnych konfliktów w naszym mieście. W konflikcie muszą uczestniczyć przynajmniej  dwie strony, każda ze stron ma swoje racje i argumenty, więc często trudno jednoznacznie przyznać rację którejś ze stron. 

Piątkowy wernisaż rozpocznie się o godz. 17. Wstęp na to wydarzenie jest darmowy.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany