Dzieje się na basenie

fot. www.torun.pl / Lech Kamiński
Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Torunianie mogą już od pewnego czasu podziwiać nowy wygląd pływalni z zewnątrz. Zakończono prace związane z elewacją, na której zamieszczony został napis „Aqua Toruń”. Wzrok przyciągają także zamontowane rury dwóch zjeżdżalni, wijące się na zewnątrz budynku. Zagospodarowano już jego otoczenie: wykonano parking, rolkowisko, drogę dojazdową wzdłuż kościoła oraz chodnik do ul. Kościuszki, ogrodzenie wybiegu dla psów. Pływalnia oraz teren wokół zyskały oświetlenie. Cały budynek został już kompletnie pokryty dachem.

Wiele prac zostało także zakończonych wewnątrz obiektu. Wykonano już wszystkie przyłącza do obiektu, węzeł c.o.,  a także instalacje niskoprądowe, wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Zakończono montaż konstrukcji stalowej niecek wraz z przelewami na basenie sportowym, wyposażenia strefy saun, a nad strefą rekreacyjną zamontowano oświetlenie. Na poziomie drugim wykonane zostały prace płytkarskie i malarskie.

W dniu 2 lipca 2020 r. ze stanem prac na pływalni zapoznał się prezydent Michał Zaleski. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wykonawcę, firmę Erbud, wszystko idzie zgodnie z planem i tak jak zakłada harmonogram, prace zakończą się w październiku 2020 r. W kolejnym miesiącu, czyli w listopadzie, przeprowadzony zostanie rozruch urządzeń i na początku grudnia obiekt zostanie oddany do użytku.

Aktualnie gros prac prowadzonych jest wewnątrz obiektu. Trwają zatem prace meblarskie, malarskie na parterze i piętrze pierwszym oraz płytkarskie w strefie natrysków. W całym obiekcie są montowane barierki, stolarka i ślusarska drzwiowa, a nad basenem sportowym – oprawy oświetleniowe. Wykonywane są prace montażowe konstrukcji basenu rekreacyjnego, instalacji technologii basenowej oraz sufitów podwieszanych na poziomie drugim i sufitu akustycznego nad niecką basenu sportowego, a także wyklejanie membrany PCV na dnie basenu do nauki pływania. W całym obiekcie są montowane barierki. Również na zewnątrz praca wre – wykonywane są prace brukarskie na drogach i chodnikach wokół budynku.

Przypomnijmy, że pływalnia przy ul. Bażyńskich będzie nowoczesnym trzykondygnacyjnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. Znajdzie się w nim główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m oraz baseny w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike’u i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych. Szczególnymi atrakcjami będą dwie zjeżdżalnie: 62- i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m, a także basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.
W strefie saun do wyboru będzie pięć typów łaźni oraz ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą. Kompleks ten będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieścić się będą także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich odpowiednie zespoły szatniowe. Na ostatniej kondygnacji znajdą się jeszcze dwie salki gimnastyczne, sale konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne.

Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną, place zabaw, w tym wodny plac zabaw z 12 różnymi urządzeniami. Zagospodarowane zostaną tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów.

Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Powstanie tu winda z kabiną o wymiarze 140 x 110 cm, wydzielone miejsca, przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ogólnodostępna toaleta, wejście do budynku z poziomu terenu, drzwi bez progów.

Basen przy ul. Bażyńskich, z którego torunianie korzystali od 1987 roku, ze względu na stan techniczny i planowaną modernizację został zamknięty 30 grudnia 2017 roku. Prace nad nowym obiektem, który został zaprojektowany przez szczecińską firmę MD Polska, rozpoczęły się wrześniu 2018 roku. Wartość zadania wynosi blisko 42 mln zł netto, a za jego realizację odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Fot. Lech Kamiński

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
819
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-10-04 16:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany