Budżet Obywatelski na nowych zasadach

fot. www.torun.pl
Podczas sesji Rady Miasta Torunia 15 kwietnia 2021 roku radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza zmiany w reakuzacji budżetu obywatelskiego w naszym mieście.
REKLAMA

Budżet Obywatelski w Toruniu funkcjonuje od 2014 roku na podstawie regulaminu przyjętego przez Radę Miasta Torunia w 2013 roku, pierwszą zmianę wprowadzono w 2019 roku.

Uchwała, którą przedłożoną radnych, wprowadziła kilka zmian w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego w Toruniu: zmodyfikowano między innymi sposób obliczania kwoty przeznaczonej na realizację zadań w ramach BO.

- Dotychczas było to 6 procent wpływów z podatku od nieruchomości, ale nie mniej niż 0,5 procent wydatków budżetu miasta. W uchwale znalazł się zapis ustawowy – 0,5 procent wydatków miastawyjaśnił radnym Paweł Piotrowicz dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Zmieniono także sposób obliczania maksymalnej wartości projektów realizowanych w ramach pul lokalnych (osiedlowych) – 300 tys. zł dla projektów inwestycyjnych, remontowych lub z zakresu urządzania zieleni oraz 80 tys. zł dla pozostałych projektów. W uchwale dodano obowiązek uzgadniania z wnioskodawcą na etapie weryfikacji ewentualnych zmian w projekcie lub zamiaru przeniesienia projektu z puli lokalnej do ogólnomiejskiej.

Poszerzona została lista sytuacji, w której wymagany będzie kontakt z wnioskodawcą już w czasie realizacji wniosku. Uchwała pozwala na kontakt w przypadku gdy nie ma możliwości zrealizowana zadania we wskazanej lokalizacji oraz kiedy na tym samym terenie nakłada się kilka realizacji.

Uchwała wprowadza możliwość wykorzystania ewentualnych oszczędności na finansowanie zadań, których koszty okażą się większe niż zakładano na etapie weryfikacji projektów.

Projekt był poddany konsultacjom społecznych, w którym wzięło udział ok. 60 osób – swoje opinie mogli oni przedstawić m.in. poprzez wiadomość e-mail lub wypełniając ankietę.

Uchwałę wprowadzającą zmiany w funkcjonowaniu Budżetu Obywatelskiego opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-19 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-20 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany