4 listopad 2019

Poruszający film „Znajdę Cię”na kolejnym festiwalu - tym razem na Międzynarodowym Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

fot. Jarosław Sosiński
Film „Znajdę Cię” to niezwykła historia miłości dwojga utalentowanych muzyków z Łodzi, dziejąca się w latach trzydziestych i czterdziestych, według scenariusza Davida S. Warda i Bożenny Intrator, opowiedziana przepięknymi obrazami, za które, pod kierunkiem reżyserki Marthy Coolidge, odpowiedzialny był wybitny operator amerykański polskiego pochodzenia - Alexander Gruszynski. Alexandrowi udało się kamerą namalować w unikalny sposób obraz życia w tamtych czasach w Polsce, Niemczech i USA, więc nie było to zaskoczeniem, że film pod oryginalnym tytułem „I’ll find you” znany również jako „Muzyka, Wojna i Miłość” został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmowy CAMERIMAGE, który jest największym i najbardziej znanym na świecie wydarzeniem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Festiwal pozwala docenić, uhonorować i podnieść prestiż operatorów filmowych wśród innych twórców X muzy. Film zaprezentowany będzie w sekcji Współczesne Kino Światowe.
REKLAMA
Historia zapisana w obrazach

„Znajdę Cię” to hollywoodzki film o Polsce lat trzydziestych i czterdziestych w reżyserii ikony amerykańskiej kinematografii Marthy Coolidge. Fascynująca i porywająca opowieść o wielkiej romantycznej miłości, przyjaźni na całe życie i niesamowitej mocy drzemiącej w muzyce.  Wszystko w scenerii przedwojennej, wielokulturowej Łodzi w kontekście Europy ogarniętej pożogą wojny. Dzięki zdjęciom przypominającym wielkie klasyki filmu przenosimy się wprost do łódzkiej szkoły muzycznej, w której rozpoczyna się historia miłosna Roberta Pułaskiego i Rachel Rubin. Są lata 30. ubiegłego wieku, czas pokoju i dobrobytu. Nakreślona wyjątkowymi kadrami Łódź to miasto tętniące życiem i przeżywające wielki rozkwit. Czas w nim płynie pozornie beztrosko w kręgach arystokratyczno-burżuazyjnych, do których należą bohaterowie. Obydwoje żyją muzyką i od dziecka marzą o tym, że wystąpią kiedyś razem na scenie prestiżowego Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagle wybucha wojna…

Wizualna strona filmu to obok zapadającej w pamięć, czasem zachwycającej, czasem poruszającej pracy kamer  teamu kierowanego przez Alexandra Gruszynskiego jak też bogata scenografia Marka Dobrowolskiego i wspaniałe kostiumy Elżbiety Radke. Całość połączona została niezwykłą muzyką Jana A. P. Kaczmarka oraz fragmentami najpiękniejszej muzyki klasycznej wybranej i wyprodukowanej przez Chrisa Rafaela Wnuka.

Międzynarodowy zespół

Film posiada znakomitą międzynarodową obsadę. Głównych bohaterów zagrali przystojny i obdarzony pięknym głosem Leo Suter - wschodząca gwiazda z Wielkiej Brytanii oraz młoda i utalentowana Adelaide Clemens – Australijka mająca już za sobą kilka wyjątkowych ról w filmach takich jak: „Generacja Hmm” gdzie zgrała główną rolę kobiecą obok Keanu Reevesa oraz „Wielki Gatsby”. W role Roberta i Rachel jako dzieci wcielili się Ursula Parker z Nowego Jorku – najmłodsza stypendystka Julliard School of Music w klasie skrzypiec oraz Sebastian Croft z Londynu, znany między innymi z „Gry o tron”, w której zagrał młodego Neda Starka i właśnie został nominowany do dziecięcej nagrody BAFTA za rolę w filmie „Horrible Histories”.

W kluczowych rolach drugoplanowych wystąpili: Stellan Skarsgård - ulubiony aktor Larsa von Triera, znany szerszej publiczności między innymi z „Piratów z Karaibów“,  „Mamma Mia“ i najnowszego mini serialu „Czarnobyl”; Connie Nielsen,  odtwórczyni głównej roli w „Gladiatorze” i Królowa Hippolita w „Wonder Woman” oraz  Stephen Dorff,  bohater takich filmów jak „Wieczny łowca” czy „Między miejscami”.

W filmie występuje także plejada polskich aktorów: Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati, Maciej Zakościelny, Jacek Braciak, Karolina Porcari, Marcin Czarnik, Lech Mackiewicz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Monika Dryl, Katarzyna Michalska, Janusz German, Kamil Kula, i Redbad Klynstra jak też ponad 4000 statystów.

W amerykańską produkcję filmową zaangażowane są również inne polskie nazwiska: Marek Dobrowolski - Amerykanin z polskimi korzeniami odpowiedzialny za całość scenografii, wspierali go tak wybitni polscy scenografowie jak Magdalena Dipont oraz Robert Czesak. Na czele działu operatorskiego, jak już wspominaliśmy, stoi amerykański artysta polskiego pochodzenia – Alexander Gruszynski. Głównymi producentami są Zbigniew John Raczyński, polsko – kanadyjski biznesmen i producent filmowy,  zainspirowany życiem swojej rodziny w przedwojennej Łodzi, gdzie „polskość” oznaczała symbiozę czterech kultur oraz Bożenna Intrator,  polsko - amerykańska  scenarzystka, autorka tekstów piosenek, pisarka i tłumaczka.  Zbigniew Raczynski w tym samym czasie był jednym z współproducentów nowego filmu Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”.

Scenariusz: David S. Ward i Bożenna Intrator
Producenci: Zbigniew John & Łukasz Raczyńscy, Bożenna (Bo) Intrator, Fred Roos
Zdjęcia: Alexander Gruszynski
Scenografia:  Marek Dobrowolski
Kostiumy: Elżbieta Radke
Montaż:  Eric Sears, Richard Chew, Paul Seydor
Muzyka: Jan A. P. Kaczmarek
Dźwięk: Michael Minkler

Oscarowi twórcy, którzy wzięli udział w realizacji filmu:
  • Martha Coolidge wyreżyserowała filmy, które zdobyły nominacje do Oscara - Laura Dern otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara za rolę w Historia Rose,  podobnie Diane Ladd.
  • David S. Ward – amerykański reżyser i scenarzysta. Jego scenariusz do Żądła zdobył Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz, a scenariusz Bezsenność w Seatle miał nominację do Oscara.
  • Fred Roos – amerykański producent filmowy i legenda castingu. Zdobył Oscara za wyprodukowanie Ojca Chrzestnego II; nominowany był do Oscara za Czas Apokalipsy. Filmy, których był producentem lub reżyserem castingu, miały ponad 100 nominacji do Oscara.
  • Jan A. P. Kaczmarek – polski kompozytor, autor muzyki do ponad 60 filmów. Laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel.
  • Michael Minkler – amerykański inżynier dźwięku. Otrzymał 3 Oscary za dźwięk do filmów Dreamgirls, Chicago, Helikopter w ogniu.
  • Richard Chew – amerykański montażysta, producent, operator filmowy, najbardziej znany z montażu nagrodzonych Oscarem Gwiezdnych wojen; nominowany do Oscara za Lot nad kukułczym gniazdem.

Obsada
  • w rolach głównych
ADELAIDE CLEMENS jako Rachel Rubin
LEO SUTER jako Robert Pulaski
URSULA PARKER jako młoda Rachel
SEBASTIAN CROFT jako młody Robert
  • W kluczowych rolach drugoplanowych
STEVEN DORFF jako Generał Huber
oraz
CONNIE NIELSEN jako Lena Moser - Drabowska
i
STELLAN SKARSGÅRD jako Benno Moser

MALGORZATA KOZUCHOWSKA jako Joanna Pulaska, matka Roberta
LECH MACKIEWICZ jako Jan Pulaski, ojciec Roberta
ADAM LEVY jako Alexander Rubin, ojciec Rachel
KAROLINA PORCARI jako Miriam Rubin, matka Rachel
TOBY SEBASTIAN jako Vlad Dagmarov, przyjaciel Roberta
SAM GILLET jako Wolf Mann, przyjaciel Roberta
SOPHIA DECARO jako Sara Rubin, siostra Rachel
JACOB IFAN jako David Rosenwald
MACIEJ ZAKOSCIELNY jako Lukas
WERONIKA ROSATI jako Pani Huber, żona generała Hubera
JACEK BRACIAK jako Josef Kramer
MARCIN CZARNIK jako Czernecki
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-02-20 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-20 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-23 18:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-24 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany