21 czerwiec 2020

Wicepremier Gliński: budowane na Polach Grunwaldzkich muzeum przyciągnie więcej zwiedzających

fot. PAP
Budowane na Polach Grunwaldzkich nowoczesne muzeum sprawi, że miejsce to będzie odwiedzać jeszcze więcej turystów - powiedział w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wskazał, że to inwestycja samorządu wojewódzkiego, przy wsparciu resortu kultury.
REKLAMA

Wicepremier Gliński odwiedził w Stębarku (woj. warmińsko-mazurskie) budowę muzeum na Polach Grunwaldzkich. Będzie to według zamierzeń, całoroczna nowoczesna placówka. Do tej pory turyści odwiedzający pola pod Stębarkiem mogli zwiedzać wystawy w okresie wakacyjnym, w sezonowym małym muzeum.

Wicepremier Gliński pytany przez dziennikarzy o ocenę postępu prac, odpowiedział, że jest zadowolony. "Muzeum grunwaldzkie jest jedną z 85 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury" - mówił.

Koszt budowy to 30 mln zł, 15 mln zł przekazał samorząd wojewódzki, a kolejne 15 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

"To jest dobry przykład współpracy, bo dla polskiej kultury warto współpracować. Wszyscy chcemy, by Muzeum Pola Bitwy Grunwaldzkiej było odpowiednie. Tu były dość skromne dotychczas czynione inwestycje. Miejsce jest słynne. Co roku na inscenizację bitwy przyjeżdża 100 tys. ludzi, ale myślę, że po zbudowaniu tego muzeum frekwencja będzie większa" - ocenił wicepremier Gliński.

Jak dodał, grunwaldzkie muzeum będzie nowoczesną placówką, która będzie także spełniać funkcje kulturotwórcze, chociażby w zakresie wspierania inicjatyw rekonstrukcyjnych.

"Będzie tu sala, w której rekonstruktorzy będą mogli ćwiczyć, przeprowadzać turnieje i to w tej chwili jest rzecz naturalna. Rekonstruktorzy znajdą tu swój dom" - dodał.

Jak ocenił, współczesne muzealnictwo rozwija się bardzo dynamicznie. "To jest element przemysłu kreatywnego, począwszy od mody, poprzez fotografię, media, film, design, gaming aż po współczesne instytucje kultury i muzea" - wskazał.

Mówił, że Polacy bardzo chętnie odwiedzają muzea i korzystają z tej formy spędzania wolnego czasu. Dlatego - jak podkreślił - budowane są nowe placówki.

Wskazał, że oddano niedawno Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej; gotowy jest już budynek, a ekspozycja będzie oddana w sierpniu na 100-lecie bitwy warszawskiej w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W budowie jest także Muzeum Historii Polskiej oraz nowe Muzeum Wojska Polskiego. Wkrótce w realizacji będzie oddział designu i architektury Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wspomniał też, że jest szansa, by Ministerstwo Kultury wzięło w opiekę budynek, w którym mieściło się w czasie II wojny światowej KL Soldau w Działdowie. Przez ten hitlerowski obóz koncentracyjny przeszło 30 tys. więźniów, od 12 do 15 tys. zginęło. To miejsce kaźni duchownych.

"Myślę, że jest duża szansa, by upamiętnić to miejsce. Koncepcja zależy od miasta" - wskazał wicepremier. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
18299
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany