27 wrzesień 2020

Polsko-czeskie Święto Plonów i Targi Miodów w skansenie Bierkowice

fot. PAP
Pokazy przygotowywania lokalnych potraw połączone z degustacją, wystawa zabytkowych powozów i bryczek oraz występy zespołów folklorystycznych z Polski i Czech składają się na Święto Plonów i Targi Miodów, które rozpoczęły się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach.
REKLAMA

Niedzielne Święto Plonów i Targi Miodów w opolskim skansenie odbywa się po raz ósmy. W tym roku główną atrakcją programu będą pokazy i prezentacje przygotowane przez twórców ludowych i rzemieślników z Polski i Czech realizowane w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe".

Na gości czeka kilkadziesiąt stoisk z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi. Zainteresowani mogą uczestniczyć w połączonym z degustacją wypieku tradycyjnego chleba w zabytkowym piecu. Można także zobaczyć metody wykonywania koron dożynkowych, haftu krzyżykowego, wędzenia wędlin w zabytkowym kominie, przędzenia na kołowrotku, toczenia naczyń glinianych, snycerstwa i malowania porcelany. Goście z Czech demonstrują swoje umiejętności w wytwarzaniu biżuterii z cyną, obróbki wełny, plecionkarstwa i kowalstwa.

Oprócz wyrobów związanych z Górnym Śląskiem, wśród wystawców jest duża reprezentacja wystawców mających w swojej ofercie świąteczne smakołyki związane z tradycjami kulinarnymi dawnych polskich kresów wschodnich. "Po wojnie przyjeżdżały tutaj całe wsie wyrzucane ze swoich domów na wschodzie. Dzięki temu dzisiaj w Opolu można skosztować na przykład pierogów robionych według receptur stosowanych przez mieszkańców dawnego Lwowa, jak i górnośląskich kołoczy. I sądząc po zainteresowaniu zwiedzających, jest to pyszna mieszanka" - powiedział jeden z wystawców.

Corocznie Święto Plonów jest zakończeniem sezonu pełnego udostępniania Muzeum Wsi Opolskiej zwiedzającym. W tym dniu wstęp na teren skansenu jest bezpłatny. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-08-13 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-17 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-18 20:30
miejsce
Zespół staromiejski Torunia,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 18:30
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany