5 październik 2020

Ku równowadze - wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory na Starym Mieście w Toruniu

fot. nadesłane
Wystawa plenerowa „Ku równowadze”. Rzeźby balansujące Jerzego „Jotki” Kędziory ul. Szeroka i Królowej Jadwigi, TORUŃ 6 października - 15 listopada 2020 r.
REKLAMA
„Ku równowadze” to projekt plenerowej prezentacji słynnych rzeźb balansujących, u których zarania stanęły przemyślenia artysty Jerzego Kędziory związane z transformacją ustrojową lat 80. i 90. - były wyrazem niepokoju – jak odnajdę się w nowej rzeczywistości, rządzącej się nowymi dla wszystkich regułami, zawieszony pomiędzy starym a nowym, wydany na działanie zmieniającego się otoczenia. Projekt ten był metaforą zmiany, z czasem nabrał wymiaru ponadjednostkowego i w pewnym sensie uniwersalnego.

Dzisiaj stajemy w obliczu nowych wyzwań, tak w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym - jak poradzić sobie w sytuacji nadciągających kryzysów – ekonomicznego, politycznego, społecznego, jak odnaleźć się w świecie pandemii, niepewności jutra, zmieniających się międzyludzkich relacji.

Rzeźby balansujące bez względu na miejsce ich prezentacji - czy to w Europie, czy w Ameryce, czy w Azji - zawsze przyciągają uwagę widzów, często skłaniając ich do refleksji nad tym, czego doświadczamy w życiu i jak działać, by zachować zewnętrzną, a przede wszystkim wewnętrzną równowagę. Wszyscy potrzebujemy teraz takiej refleksji, jednocześnie chcemy wracać do normalności, której częścią jest także obcowanie ze sztuką, stąd pomysł na projekt „Ku równowadze”, który w zamyśle artysty i Fundacji ma stanowić serię pokazów tych intrygujących i dążących do równowagi postaci w miejscach, w których dotąd nie były prezentowane. To projekt, w którym sztuka dostępna jest dla każdego, a jednocześnie stanowiąca zaproszenie do refleksji, dyskusji, dialogu; projekt, który nie ma politycznych kontekstów, a odwołuje się do tego, co podstawowe – kondycji ludzkiej w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. Zawsze po traumie potrzebujemy powrotu do wspólnoty, poczucia, że jesteśmy razem, że możemy liczyć na wzajemne wsparcie, że jest w nas siła, i poczucie, że uda nam się pokonać pojawiające się przeciwności.

Do prezentacji sześciu rzeźb został wybrany wraz z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Torunia i Biurem Toruńskiego Centrum Miasta - trakt ul. Królowej Jadwigi i Szerokiej. Wystawa jest realizowana w ramach konkursu na wykonanie zadań
publicznych związanych z realizacją zadań gminy w II półroczu 2020 roku w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej.

Od artysty:

Wystawa jest luźnym i przekrojowym zestawem przedstawicieli kilku cykli realizowanych przeze mnie na przestrzeni ostatniego dwudziestopięciolecia. Widzowie w Toruniu zobaczą prace z serii „Groteska transformacji”, „Bieguni”, „Małe akrobatki” czy najnowszej poświęconej herosom sportu. Prezentacja jest próbą przerwania niemocy w tych niełatwych czasach (wyrzeczeń i obostrzeń), co dla mnie ważne w realu, nie on-line. To manifestacja ku równowadze - oswajania i normalizowania stosunków międzyludzkich.


O artyście: (ur. 1947 w Częstochowie) – rzeźbiarz, malarz, projektant, nauczyciel, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnik około 500 wystaw w kraju i za granicą. Autor pomników i rzeźbiarskich akcentów do przestrzeni publicznych, zdobywca wielu nagród. Od początku swojej artystycznej podróży Kędziora interesował się sztukami kinetycznymi i eksperymentami rzeźbiarskimi. Zmienność czasu, wyborów i egzystencji we współczesnych czasach stała się podstawą jego poszukiwań artystycznych, które skłoniły go do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, dzięki czemu zyskał uznanie na całym świecie. Pokazywał je na monumentalnych wystawach plenerowych, w tym w Dubaju, Abu Dhabi, Palm Beach, Long Island, Berlinie, Pradze czy Singapurze, a także na takich wydarzeniach, jak Biennale Sztuki w Wenecji, Art Basel Miami, ArtTaipei, ArtMonaco czy ARTZUID - Biennale Rzeźby w Amsterdamie.


Bieżące wystawy:
  • Suspension: Balancing Art Nature, and Culture - Columbus, Ohio, USA
  • Charlie Chaplin & Friends - St. Urban, Szwajcaria
  • Balans w koronach drzew - Europos Parkas, Wilno
  • Między wodą a niebem - Kładka o. Bernatka, Kraków
  • W okowach pandemii - Poczesna Galeria Rzeźb, Poczesna

Wystawy w przygotowaniu:
  • Teatrum Rzeźb, Częstochowa
  • Oslo, Tbilisi, Tokio, Tajpej
Zrealizowano przy wsparciu Gminy Miasta Toruń Jerzy Kędziora wraz z Fundacją Art&Balance dziękują Właścicielom i Administratorom kamienic za wyrażenie zgody na instalację rzeźb.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
16896
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-12-28 17:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 17:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-31 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany