9 lipiec 2020

W sierpniu 9. Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

fot. PAP
„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza czy „Moja walka” Karla Ove Knausgarda – m.in. te książki składają się na program 9. Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu. Tematem tegorocznej odsłony wydarzenia jest podróż.
REKLAMA

Europejska Noc Literatury to organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury planowana na wiosnę, z powodu pandemii koronawirusa, odbędzie się 29 sierpnia w okolicach ronda Powstańców Śląskich. Kuratorem wydarzenia jest w tym roku dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. Jest on też autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020, która odbędzie się pod hasłem „Podróż”.

Książki, które znalazły się w programie ENL połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji.

„Kluczem doboru nie jest data powstania książki, ani to czy możemy włożyć ją do szufladki z napisem fiction czy non fiction. Nie chodzi o wybór znanych bestsellerów, czy odwrotnie, niszowych, ambitnych narracji” – mówił o koncepcji programowej Max Cegielski podkreślając, że wybrał różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. „Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy” – dodał.

ENL rozpocznie się od podróży do serca Europy, w Alpy, gdzie poprowadzi czytelników bohater powieści „Czarodziejska góra” Tomasza Manna. „Następnie przemieścimy się na krańce kontynentu, gdzie przewodnikami będą dla nas: Kapka Kassabova i jej reportaż +Granica. Na krawędzi Europy+ o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach, a także Jurij Andruchowycz, z którego +Leksykonem miast intymnych+ przeprawimy się z ze wschodnich granic Europy na jej zachodnie flanki - do Hiszpanii i Portugalii, czy wreszcie Sylvain Tesson, który tworząc +Lato z Homerem+ zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła” – opisują organizatorzy.

Do wybranych dzieł literackich dołączą także „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, której bohaterowie podróżują przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe. „Polska noblistka zabiera nas na granice gatunków literackich oraz dawnej Rzeczpospolitej, rzeczywistości i metafizyki – zgodnie z podtytułem: +Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych+” – dodają organizatorzy.

Czytelnicy wysłuchają także fragmentów „Mojej walki” Karla Ove Knausgarda, który doznaje objawienia w podmiejskim pociągu oraz powieści Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”, której bohater robi karierę artystyczną fotografując rozmaite plany. Z kolei w reportażu „Witajcie w raju” Jennie Dielemans opisuje, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków.

„Zanim wojaże stały się towarem, miały być jednak edukacyjną i romantyczną inspiracją, dlatego odwiedzimy Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków – +Buntowniczki+ autorstwa Charlotte Gordon, która potrafiła wczuć się w XIX-wiecznego ducha i historię emancypacji kobiet” – napisano w zapowiedzi wydarzenia. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany