2 sierpień 2021

Wspieramy rozwój kultury i sportu na całym Pomorzu

fot. PAP
Wspieramy rozwój kultury, dziedzictwa narodowego, miejsc pamięci oraz sportu w bardzo szerokim zakresie na całym Pomorzu Zachodnim - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w zachodniopomorskim urzędzie wojewódzkim.
REKLAMA

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński przebywa z wizytą w województwie zachodniopomorskim.

"Współpracujemy w Szczecinie i na całym Pomorzu z wieloma instytucjami, wspieramy rozwój kultury, dziedzictwa narodowego, miejsc pamięci oraz sportu w bardzo szerokim zakresie" - powiedział. "Dzisiaj już od rana rozpoczęliśmy robocze rozmowy dotyczące planów rozwojowych m.in. Akademii Sztuki w Szczecinie" - dodał. Jak zauważył, "uczelnia ta jest specyficzna, ponieważ łączy różne dziedziny sztuki w sposób dość kreatywny, interesujący". Poinformował, że on sam był zaangażowany "w dość istotny etap rozwojowy tej uczelni". "Zakupiliśmy ze środków publicznych dla Akademii Sztuki Pałac Ziemstwa, dzięki temu uczelnia może się rozwijać" - mówił. Poinformował, że rozmawiał z rektor Akademii Sztuki o dalszych planach rozwoju.

"Razem z planami rozwojowymi będziemy starali się uspokoić sytuację konfliktową na uczelni, ponieważ związek +Solidarność+ informował mnie, że są pewne problemy" - zapewnił. Gliński wyraził nadzieję, "że zostaną one rozwiązane w sposób pokojowy i mediacyjny dla dobrego publicznego i dla dobra tej instytucji". "To także dotyczy przywrócenia do pracy poprzedniego rektora" - dodał.

Dopytywany przez dziennikarzy, czy poprzedni rektor powinien wrócić do pracy, Gliński odpowiedział, "myślę, że to byłoby dobre dla tej akademii. To są oczywiście autonomiczne decyzje uczelni". (...) Dla wszystkich będzie lepiej jeżeli ten problem zostanie rozwiązany. Wszyscy się domówią co do tego, jak wspólnie pracować dla dobra instytucji" - dodał.

W Akademii Sztuki w Szczecinie trwa konflikt pomiędzy poprzednim rektorem Dariuszem Dyczewskim, a nowymi władzami uczelni, którego podłożem są - jak podają lokalne media - kwestie wynagrodzenia Dyczewskiego.

Poinformował, że odwiedzi dzisiaj również Stargard, gdzie w Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny realizowany jest jeden z projektów ministerstwa kultury ze środków europejskich z wkładami własnymi. "To ponad 17 mln zł zainwestowanych w ten projekt. "Łącznie w województwie zachodniopomorskim 54 mln zł przeznaczono na pięć dużych projektów związanych ze wsparciem kultury i dziedzictwa. To są m.in. drewniane budowle sakralne, wsparcie dla Muzeum Narodowego w Szczecinie" - podał.

Gliński wspomniał, że ponad 0,5 mld zł w skali całej Polski przeznaczono na termomodernizację szkół artystycznych, w województwie zachodniopomorskim wsparcie uzyskało 8 szkół.

Podał, że województwo zachodniopomorskie uzyskało w obszarze sportu wsparcie w wysokości ok. 170 mln zł na przeróżne inwestycje, m.in. program Sportowa Polska. Wymienił m.in. ośrodek przygotowań olimpijskich w Wałczu, który otrzymał około 80 mln zł oraz przygotowywaną inwestycję budowy wielofunkcyjnej hali sportowej w Wałczu. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-19 20:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-21 19:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany