6 czerwiec 2021

Skarżysko Kamienna: medale dla szczególnie zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

fot. PAP
Medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
REKLAMA

Uroczystości w Bazylice M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej towarzyszyło także poświęcenie i nadanie nowego sztandaru Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego.

"Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski, bez ich ofiar i zaangażowania nie byłoby nas. Nie tylko okazujemy im wdzięczność, poprzez te medale, które miałem dzisiaj przyjemność wręczyć, ale również roztaczając nad nimi opiekę każdego dnia" – powiedział po uroczystym nabożeństwie Jan Józef Kasprzyk.

Zaznaczył, że od sześciu lat represjonowani w latach PRL znajdują się pod opieką państwa polskiego i są podopiecznymi urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych. Podkreślił, że ich uprawnienia zostały zrównane z tymi, które przysługują kombatantom okresu wojennego. "Co więcej, ostatnie rozwiązania prawne pozwalają im też godnie żyć m.in. poprzez nowelizacje ustaw dotyczących ich emerytur" – zaznaczył.

"Można powiedzieć ze smutkiem i żalem, że dopiero po 25 latach istnienia III RP państwo polskie zaopiekowało się tymi, którym wolność zawdzięczamy. Ta opieka będzie trwała, stała i na zawsze. To dzięki tym ludziom moje pokolenie i pokolenia, które przyjdą po nas mogą cieszyć się wolnością. Nasza wdzięczność to nie tylko medale, to także ta realna pomoc, wsparcie i opieka każdego dnia" – podkreślił.

W trakcie uroczystości Kasprzyk przekazał sztandar prezesowi Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego Jerzemu Stopie. "Ziściło się nasze marzenie. To dla nas doniosłe wydarzenie, ogromny zaszczyt i duma, że otrzymaliśmy ten sztandar" – powiedział Stopa.

Jerzy Stopa był członkiem Komisji Zakładowej "Solidarność" w PKP Lokomotywownia w Skarżysku Kamiennej. Po wprowadzeniu stanu wojennego prowadził działalność w ramach nielegalnego związku "Solidarność". Zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw m.in. "Kłos", "Mazowsze", "Stoczniowiec".

Jako osoba podejrzana o kolportaż wydawnictw bezdebitowych, został w okresie od 1983 do 1986 r. objęty kontrolą operacyjną przez Wydział V Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Skarżysku Kamiennej. Od dnia 30 sierpnia do dnia 16 października 1982 r. Jerzy Stopa był internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach-Piaskach, z którego został zwolniony z uwagi na zły stan zdrowia.

Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego zostało powołane w 2001 roku w Skarżysku Kamiennej. To najstarsza organizacja zrzeszająca byłych działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych regionu świętokrzyskiego. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany