12 czerwiec 2021

Rzeszów: do wczesnego popołudnia bez zakłóceń ciszy wyborczej

fot. PAP
W Rzeszowie, gdzie w związku z przedterminowymi wyborami prezydenta miasta od północy obowiązuje cisza wyborcza, do wczesnego popołudnia w sobotę nie odnotowano przypadków jej zakłócania.
REKLAMA

Jak zaznaczył rzecznik rzeszowskiej policji Adam Szeląg, "do tej pory nie stwierdzono zdarzeń związanych z naruszaniem ciszy wyborczej".

Cisza wyborcza potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę.

Za jej złamanie można zostać ukaranym karą grzywny. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze, dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Planowane pierwotnie w Rzeszowie na 9 maja wybory prezydenta miasta w związku z pandemią pod koniec kwietnia przesunięto na 13 czerwca. Podobna decyzja dotyczyła także innych miejscowości, gdzie również w niedzielę odbędą się wybory. Przesunięcie wyborów uzasadniano stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, który pod koniec kwietnia oświadczył, że należy je przełożyć na drugą dekadę czerwca. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany