5 sierpień 2021

Niedzielski: nie jesteśmy w rzeczywistości, kiedy zawody medyczne zarabiały bardzo małe pieniądze

"My już nie jesteśmy w rzeczywistości, kiedy zawody medyczne zarabiały bardzo małe pieniądze" - powiedział w czwartek w Radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Z ankiet robionych jeszcze przed pandemią wynika, że średnie wynagrodzenie pielęgniarek jest powyżej 6,5 tys. zł - dodał.
REKLAMA

Na 11 września planowany jest duży protest pracowników ochrony zdrowia. Niedzielski zapytany o ten protest odpowiedział, że "protestowanie w tej sytuacji, szczególnie, że we wcześniejszych latach niewiele się działo, z mojego punktu widzenia jest dalszym eskalowaniem oczekiwań".

Jako rząd podjęliśmy zobowiązania, a nie tylko deklaracje, w postaci zwiększenia nakładu do 7 proc. PKB i podnieśliśmy minimalne wynagrodzenie. Zrobiliśmy to właśnie po to, żeby podnieść wynagrodzenia tym, którzy zarabiali stosunkowo najmniej - mówił minister.

"Był taki czas, kiedy ze środowiskiem rezydentów rozmawialiśmy, żeby nakłady na zdrowie wyniosły 6,8 proc. PKB, a teraz już są żądania o 8 proc." - powiedział Niedzielski. "To jest tak, że im więcej dajemy, tym więcej jest oczekiwań" - podsumował.

Minister zapytany o podwyżki dla posłów, senatorów i ministrów odpowiedział: "ja zdaję sobie sprawę, że podwyższanie wynagrodzeń politykom jest od razu podchwytywane, ale chcę powiedzieć, że wzrost nakładów, który ma miejsce na system opieki zdrowotnej w ostatnich kilku latach jest niespotykany".

Sektor zdrowia jest traktowany priorytetowo - zapewnił Niedzielski. Istnieje konkretny projekt ustawy, który mówi, że w 2027 roku zostanie wydane ponad 200 mld zł na sektor zdrowia. "To nie jest żadna obiecanka, tylko formalne zobowiązanie".

Co do wynagrodzeń polityków, nie znam siatki płac od wszystkich, ale wiem, że jest problem ze znalezieniem osób, które są świetnie przygotowane i chciałyby pracować chociażby jako wiceministrowie - wyjaśnił. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-23 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany