8 sierpień 2020

MON: wojsko potrzebuje absolwentów WAT

fot. By Robert Suchy - http://www.mon.gov.pl/, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59540769
Trzystu pięćdziesięcioro absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej zostało w sobotę promowanych na pierwszy oficerski stopień. Wojsko potrzebuje absolwentów – podkreślił szef MON w liście do uczestników uroczystości.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

List wystosował także prezydent Andrzej Duda, rektor-komendant warszawskiej uczelni podkreślił, że młodzi oficerowie-inżynierowie są przygotowani do wykorzystania nowoczesnych systemów używanych w siłach zbrojnych.

"Absolwenci opuszczający mury WAT i AMW to ludzie kompetentni i skuteczni w działaniu, wysokiej klasy specjaliści, doskonale przygotowani do umiejętnego wykorzystania nowoczesnych systemów uzbrojenia i dowodzenia, w które wyposażone jest Wojsko Polskie" – powiedział rektor-komendant rektor WAT gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

"Obie uczelnie bardzo dobrze wpisują się w zapotrzebowanie, jakie stawia przed nami współczesna utechniczniona i zinformatyzowana armia. Jestem przekonany, że sprostacie powierzonym wam obowiązkom i nie zawieziecie pokładanych w was nadziei" – dodał. Zwrócił uwagę, że ceremonia odbywa się w przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920.

Prezydent, w liście odczytanym przez kmdr. Jarosława Wypijewskiego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podkreślił, że "WAT i AMW szczycą się zasłużoną renomą w siłach zbrojnych, jak i w środowisku naukowym". "Absolwenci obu uczelni zasilają Wojsko Polskie i wspierają cywilne struktury państwa swoim bogatym doświadczeniem, rozwijając polską myśl techniczną i wdrażając nowatorskie rozwiązania. Przede wszystkim jednak przyczyniają się do rozwoju polskiej armii, która staje się coraz nowocześniejsza i coraz bardziej profesjonalna" – napisał prezydent.

"Od państwa kreatywności i kreatywności zależeć będzie przyszły potencjał WP, jego stała modernizacja, pozyskiwanie nowych zdolności, ale także wizerunek w społeczeństwie, które darzy armię niezmiennie wysokim zaufaniem" - zaznaczył Duda w liście.

Pismo do nowo mianowanych podporuczników skierował także minister obrony Mariusz Błaszczak. "Wojsko Polskie potrzebuje absolwentów WAT. Posiadacie wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do dalszego efektywnego rozwoju i modernizacji technicznej naszych sił zbrojnych" - napisał szef MON w liście odczytanym przez wiceministra Wojciecha Skurkiewicza. Wiceszef MON podkreślił wysiłek niezbędny, by ukończyć "tę elitarną uczelnię", dziękując gen. Szczurkowi, dla którego była to ostania promocja w roli rektora-komendanta WAT.

Na stopień podporucznika zostało promowanych 224 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich WAT, a 126 absolwentów Studium Oficerskiego AMW na stopień podporucznika marynarki. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany