17 czerwiec 2021

Błaszczak: będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska

fot. PAP
Będę konsekwentnie modernizował wyposażenie polskiego wojska - zapewnił w czwartek w Kijewie (woj. kujawsko-pomorskie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że jego priorytetem jest liczniejsze Wojsko Polskie, dysponujące nowoczesnym sprzętem.
REKLAMA

Udostępniamy nagranie wideo:

Błaszczak w czwartek na podtoruńskim poligonie w Kijewie obserwował pierwsze w Wojsku Polskim szkolenie przeciwpancernym pociskiem kierowanym systemu Javelin. Szef MON podkreślił, że przez wprowadzenie pocisków Javelin do użytku w WOT "nasze zdolności obronne znacznie wzrosły".

Pocisk w Wojskach Obrony Terytorialnej ma być wykorzystywany na poziomie batalionu głównie w brygadach OT rozmieszczonych na wschodzie Polski i powiększyć zdolności przeciwpancerne jednostek - powiedział szef MON. "To jest też niezwykle istotne, jeżeli chodzi o cały system odstraszania ewentualnego agresora" - podkreślił Błaszczak w wystąpieniu na poligonie.

"Chcę też podkreślić, że będę konsekwentnie modernizował wyposażenie Wojska Polskiego" - zapowiedział minister. "Javeliny, które już trafiły na stan WP, stanowią tylko jeden z etapów wyposażenia armii, podobnie jeżeli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne, zarówno w formule amunicji krążącej, jak i bezzałogowców wykorzystywanych wielokrotnie" - dodał.

Szkolenie odbywa się w ramach kursu doskonalącego instruktorów lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej realizowanego w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. System Javelin jest powszechnie wykorzystywany w NATO i wchodzi na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Błaszczak wręczył wyróżnienia najlepszym uczestnikom kursu.

Uczestniczący w szkoleniu żołnierze WOT chwalili tę broń, mówili o jej skuteczności i że Javelin to broń łatwa w obsłudze, która pozwala na szybkie zmienianie stanowisk - relacjonował Błaszczak.

"Widzieliśmy sekcję złożoną z 12 żołnierzy, która zatrzymywała atak przeciwnika. Widzieliśmy mobilność żołnierzy, widzieliśmy współdziałanie i użycie kilku rodzajów broni" - mówił minister.

Szef MON podkreślił, że jego priorytetem jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt.

"Dlatego rozwijamy również WOT. Kiedy obejmowałem swój urząd, żołnierzy WOT-u było 7 tysięcy. Dzisiaj jest już ponad 29 tysięcy. Dynamicznie rozwija się więc najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych" - mówił Błaszczak.

Przypomniał zaangażowanie żołnierzy tej formacji w walce z pandemią, jak również przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

"Podstawowym zadaniem każdego żołnierza jest jednak podnoszenie umiejętności i szkolenie, obrona naszej ojczyzny. W związku z tym spędzają oni czas na poligonach, tak jak w toruńskim WOT-owskim ośrodku szkolenia" - stwierdził.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że trwa właśnie rozbudowa zdolności przeciwpancernych w tym rodzaju sił zbrojnych.

"Ten rozwój zauważymy przede wszystkim w powołaniu nowych struktur - oddziałów przeciwpancernych. Nazwijmy je grupami niszczycieli czołgów. Rozpoczynamy ich tworzenie już w tym roku. Struktura ta będzie budowana w brygadach w województwach wschodnich. Będzie to struktura typowo defensywna, ukierunkowana na wyszukiwanie i niszczenie celów opancerzonych - w tym również czołgów" - powiedział

Umowę na dostawę ppk Javelin podpisano w maju 2020 roku. Obejmuje ona dostawę do końca 2021 roku 60 wyrzutni oraz 180 pocisków FGM-148F Javelin wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-29 20:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany