Sztuka sposobem mówienia do drugiego człowieka
Pracuję z młodymi ludźmi, wiem co czują, myślą i jak się komunikują. Ważne jest to, że chcą się komunikować z nami za pomocą sztuki, bo sztuka jest jeszcze jednym sposobem mówienia do drugiego człowieka – podkreśliła sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
To co dla mnie jest istotne, to uważność. To my dorośli musimy być uważni i z uwagą przyglądać się młodym ludziom czy wysyłają sygnały, które świadczyłyby o tym, że w ich życiu dzieje się coś niedobrego.
Dziękuję za przygotowanie tego konkursu. Dziękuję Departamentowi Spraw Społecznych i Zdrowia za to, że podjął ważną inicjatywę nie tylko dla społeczności szkolnej, ale całej społeczności naszego województwa – dodał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.
Organizatorzy konkursu chcieli zwrócić uwagę młodym ludziom na problematykę zdrowia psychicznego, podkreślić jego znaczenie dla dobra człowieka i pogłębić świadomość uczniów dotyczącą własnego zdrowia psychicznego. Organizatorem konkursu był Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, na który wpłynęło 161 prac z 45 szkół podstawowych.Gratuluję tym, którzy odebrali nagrody. Pokazaliście, że możecie patrzeć na problem z wielu stron. Niektóre z prac pokazują zagubienie, ale część pokazuje nadzieję. Myślę, że tej nadziei możemy sobie wszyscy życzyć.
Komisja wyłoniła zwycięskie prace kierując się m.in.: zgodnością pracy z tematyką konkursu, pomysłowością i oryginalnością przedstawienia tematu, trafnością doboru środków plastycznych, stopniem trudności wykonania. Zespół oceniający przyznał 3 nagrody w postaci kart podarunkowych i 15 wyróżnień.Prace są poruszające, bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami, kolorowe, optymistyczne, ale też mroczne. Mówiące o profilaktyce, ale również o przyczynach chorób psychicznych. Wszystkie są niezwykle przejmujące, a wiele z nich wzruszających – powiedziała Barbara Ptaszyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Laureaci konkursu:
I miejsce – Lena Kasicka, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. 700–lecia Brodnicy w Brodnicy
II miejsce – Nikodem Janik, Szkoła Podstawowa im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie (powiat świecki)
III miejsce – Adrianna Bielewicz, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu
Osoby wyróżnione:
Lena Pietrzyk, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu
Olga Wiśniewska, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Małgorzata Kita, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Lena Gapska, Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej (powiat bydgoski)
Julia Długołęcka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie
Maja Smaga, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. 700 –lecia Brodnicy w Brodnicy
Emilia Sarecka, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy
Aniela Serocka, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach (powiat grudziądzki)
Mateusz Śliwa, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grębocinie (powiat toruński)
W szkołach laureatów przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu radzenia sobie z emocjami i stresem, budowania poczucia własnej wartości, problemów w relacjach interpersonalnych: rodzinnych i rówieśniczych oraz utrzymania swojej tożsamości w grupie rówieśniczej.