2 wrzesień 2022

Konferencja prasowa marszałka: kolej, hematologia, kodeks Korwina

zdjęcie: Konferencja prasowa marszałka: kolej, hematologia, kodeks Korwina / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Uruchamiana w najbliższą niedzielę po gruntownej modernizacji linia kolejowa Toruń-Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego, zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz podsumowanie skutecznej obrony przed wywiezieniem na Węgry bezcennego manuskryptu z kolekcji toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej były tematami dzisiejszej (1 września) konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego.
REKLAMA
Linia 207 Toruń-Malbork przez Grudziądz jest jedną z kluczowych dla kolejowego ruchu lokalnego w Kujawsko-Pomorskiem. Warta 190 milionów złotych inwestycja na dwudziestokilometrowym odcinku Toruń Wschodni – Chełmża, która pozwoli rozwijać tu wkrótce prędkość pociągów do 120 kilometrów na godzinę (pociągi pasażerskie) i 80 km/godz. (pociągi towarowe) - poza generalnym remontem samego torowiska objęła również głęboką modernizację przystanków kolejowych w Łysomicach i Grzywnie oraz przeniesienie przystanku w Ostaszewie Toruńskim bliżej centrum miejscowości, budowę przystanku na toruńskim osiedlu Jar oraz przebudowę towarzyszącej infrastruktury technicznej i przejazdów kolejowo-drogowych. Od lipca trwają procedury odbiorowe dotyczące wykonanych robót.

Pierwsze pociągi pojadą zrewitalizowaną trasą w najbliższą niedzielę – we wchodzącym wówczas nowym rozkładzie jazdy mamy 15 par pociągów relacji Toruń-Grudziądz w dni powszednie i 9 par w weekendy.

Jednocześnie finalizujemy postępowanie przetargowe dotyczące zakupu 5 nowoczesnych czteroczłonowych elektrycznych kolejowych zespołów trakcyjnych, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy. Będą kosztowały blisko 180 milionów złotych. Rozstrzygnięcie przetargu za tydzień.

Działania samorządu województwa na rzecz rozwoju regionalnego transportu kolejowego i przywrócenia mu znaczenia w połączeniach lokalnych – m.in. reaktywacja linii Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich, wznowienie połączenia Toruń-Sierpc, zakupy nowoczesnego taboru i zwiększenie nakładów na finansowanie przewozów, co przekłada się na zwiększenie liczby połączeń o ponad jedną trzecią – są pozytywnie odbierane przez obecnych i potencjalnych pasażerów. W Kujawsko-Pomorskiem obserwujemy w ostatnim czasie wzrost liczby korzystających w regionalnej oferty kolejowej – o aż 25 proc. w stosunku do sytuacji sprzed pandemii.

Najważniejsze jest to, że pacjenci [wymagający leczenia hematologicznego] znaleźli swoje miejsce i że możemy tym ciężko chorym ludziom pomóc – tak komentowała dziś uruchomienie w ekspresowym tempie oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dyrektor tej placówki Sylwia Sobczak. – Cieszę się, że to się udało, dziękuję kierownictwu oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie miał wątpliwości, że w tym przypadku najważniejszy jest zespół, przede wszystkim dziesiątka doświadczonych lekarzy specjalistów, gotowych do prowadzenia leczenia na najwyższym poziomie – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz województwa poinformował, że placówka otrzyma 7 milionów złotych na doposażenie oddziału w niezbędny sprzęt, a kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedur przeszczepowych szpiku i stworzenie banku tkanek. – Mamy w zespole fachowców od transplantacji – lekarzy i doświadczone pielęgniarki – uzupełnił koordynator nowego oddziału dr Marcin Rymko.

Uruchomiony w ubiegłym miesiącu, w odpowiedzi na kryzys związany z odejściem medyków z oddziału hematologicznego w szpitalu podległym magistratowi Torunia, szesnastołóżkowy oddział hematologiczny w toruńskim WSZ (z poradnią i oddziałem dziennym), w którym hospitalizowanych jest obecnie trzynaścioro pacjentów, specjalizuje się w hematologii i onkologii hematologicznej.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumowano też działania na rzecz uratowania przed wywiezieniem z kraju kodeksu Korwina – cymelium ze zbiorów marszałkowskiej Książnicy. – Wszyscy zdaliśmy ten egzamin! – stwierdziła dyrektor placówki Danetta Ryszkowska-Mirowska, nawiązując do solidarnej, spontanicznej akcji wielu środowisk, nie tylko w naszym regionie. Dodała, że Książnica przygotowuje się do kolejnej rozbudowy – powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
14.2°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-30 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Dwa Światy, Toruń, ul. Ducha Św....
wstęp biletowany