Będą nowe tramwaje

fot. www.torun.pl / Wojtek Szabelski
Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupuje pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 21 lipca 2020 r. MZK podpisał umowę na dostawę pojazdów z PESĄ.
REKLAMA

Przetarg na dostawę nowych tramwajów ogłoszono 13 grudnia 2019 r. W postępowaniu złożono tylko jedną ofertę – firmy PESA – na kwotę 46.405.101,75 zł brutto. Po sprawdzeniu pod względem formalnym i merytorycznym oferta została zaakceptowana.

Sygnatariuszami umowy byli Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki i Prezes Zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Krzysztof Zdziarski.

 - Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, która w 2017 r. złożyła wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich. Dofinansowanie pozyskaliśmy, a kilka tygodni temu zostało ono nawet zwiększone. Zakup tramwajów jest częścią dużego projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", który zawiera kilka zadańmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Będą to kolejne nowoczesne tramwaje w Toruniu, bo mamy już 17 swingów. Poprzednią umowę podpisywaliśmy w 2013 roku, także z firmą PESA, więc szlak został już przetarty. Dziękuję obydwu spółkom za sprawne przeprowadzenie postępowania przetargowego.

- Zainteresowanie przetargiem było duże. W sumie liczba zadanych nam pytań przekroczyła 100., ale ostatecznie ofertę złożyła tylko PESA. Te tramwaje będą naprawdę na wysokim poziomie. Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów, monitory reklamowewylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Dostawy przewiduje się w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Nowe tramwaje będą obsługiwały przede wszystkim nową linię do tzw. osiedla Jar, ale wspomogą też inne trasy.

- To wielki zaszczyt budować kolejne tramwaje dla Torunia. I niełatwe zadanie, by spełnić kryteria zarówno techniczne, jak i estetyczne pasujące do tak pięknego, chętnie odwiedzanego przez turystów miastamówi prezes Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Krzysztof Zdziarski. - Działamy po sąsiedzku, więc cieszę się, że właśnie my dostarczymy nowe pojazdy i właściwie nie wyobrażam sobie inne sytuacji. Jestem przekonany, że sprostamy wyzwaniu i pasażerowie będą zadowoleni z naszych tramwajów.

Zakup jest realizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”.

Aktualny stan taboru tramwajowego MZK w Toruniu - 62 sztuki, w tym:

  • 17 swingów
  • 6 sztuk – pięcioczłonowe, jednokierunkowe
  • 6 sztuk – trzyczłonowe, jednokierunkowe
  • 5 sztuk – pięcioczłonowe, dwukierunkowe
  • 45 tramwajów typu 805 Na (w tym 18 sztuk całkowicie zmodernizowanych)
Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany