25 październik 2020

Tofifest 2020 zakończony

fot. www.torun.pl /organizatorzy Tofifest
Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
REKLAMA

Gala kończąca festiwal odbywała się on-line wieczorem w dniu 24 października 2020 r.

- Czekaliśmy na nasz festiwal i jego 18. edycję. I ten festiwal jest, choć otoczony szarą mgłą epidemii, naszymi niepokojami i problemami, jednocześnie wnosi blask czegoś wyjątkowego: kina niepokornego, ciekawego, pokazującego najważniejsze postacie, także z naszego regionu. Pani Roma Gąsiorowska, urodzona bydgoszczanka, uzyskała trofeum Prezydenta Miasta Torunia – Flisaka Tofifest. Dzięki temu możemy powiedzieć z dumą, że ten region wpisuje się w kino polskie

– powiedział prezydent Michał Zaleski, który tradycyjnie zakończył festiwal.

- Wszyscy, którzy zajrzeli na festiwal, czuli jedno, że festiwal jest autentyczny i jakby trochę nie zauważa tej strasznej trudnej chwili epidemii w naszym świecie. Dlatego możemy powiedzieć z radością – ten festiwal nie zawodzi.

Wśród nagród specjalnych, obok wspomnianej Romy Gąsiorowskiej, która otrzymała Flisaka Tofifest za całokształt twórczości, Złote Anioły za Niepokorność Twórczość odebrali aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

W konkursie głównym On Air wystartowało 11 filmów. Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski przyznało trzy nagrody w konkursie On Air. Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu został włoski film „Sole” opowiadający o ciężarnej Polce (rewelacyjna Sandra Drzymalska), która planuje sprzedać swoje dziecko.
Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla filmu „Yalda” Massouda Bakhshi z Iranu o młodej kobiecie, która morduje znacznie starszego męża, oraz „Babyteeth” Shannon Murphy o nieuleczalnie chorej nastolatce, która chce wycisnąć z życia, ile się da.

Konkurs filmów krótkometrażowych oceniali Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Ich decyzją zwycięzcą okazał się „Entre tú y Milagros” w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką.

Tradycyjnie w konkursie polskim najlepszy film wybrała publiczność. Zwycięzcą w tej kategorii został dokument „Między nami” Doroty Proby. Film opowiada o trzech parach, które odpowiadają na z pozoru proste pytanie. Odpowiedzi prowadzą w nieoczekiwane rejony.

Swojego laureata wybrało też jury młodych w składzie: Zuza Suchorzyńska, Kinga Grabalis, Jan Brzozowski i Tomasz Poborca. Ich werdykt pokrył się z decyzją jurorów konkursu On Air — nagrodzono film „Sole”.

Festiwal Tofifest odbywał się w dniach 17-25 października 2020 roku w hybrydowej formie – online i na żywo.

Źródło: www.torun.pl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-09-19 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-24 15:00
miejsce
KLUB OD NOWA, Toruń, ul. Gagarina 37a
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 20:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany