16 wrzesień 2020

Marsa będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K

fot. PAP
Marsa będzie można zobaczyć w rozdzielczości 8K - ogłosiła Japońska Agencja Kosmiczna, planująca misję na 2024 r. Materiały w super-rozdzielczości będą zapisane na specjalnym nośniku i przywiezione na Ziemię razem z próbkami gruntu księżyca Marsa - Fobosa.
REKLAMA

Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej JAXA na 2024 rok planuje wysłanie nowej sondy w kierunku Marsa.

W czasie misji Martian Moons eXploration (MMX) sonda ma m.in. wylądować na większym z dwóch księżyców planety - Fobosie, pobrać z niego próbki i przywieźć na Ziemię.

Agencja ogłosiła, że na pokładzie statku będą także pracowały zaawansowane kamery opracowanae razem z firmą NHK. Jedna z nich będzie fotografowała marsjański system w rozdzielczości 8K, a druga będzie rejestrować filmy w technologii 4K.

Technologia 8K oferuje rozdzielczość 7680x4320 pikseli.

„Sfilmowanie znajdującego się 300 mln km od Ziemi marsjańskiego systemu z pomocą misji MMX i nowych kamer Super Hi-Vision, JAXA i NHK będą chciały w żywy i inspirujący sposób przekazać ludziom widok nowego horyzontu, który nigdy nie był oglądany z takimi szczegółami” - podaje JAXA.

Wykonywane w regularnych odstępach zdjęcia będą częściowo, drogą radiową, transmitowane na Ziemię. Oryginalne dane będą jednak przechowywane na specjalnym nośniku, które wróci razem z sondą.

JAXA i NHK mają długą historię dostarczania zdjęć z kosmosu. Już w 1992 roku zapewniły transmisję na żywo z wahadłowca, później - filmy high-definition z księżycowego lądownika Kaguya i wideo 4K z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Sonda MMX ma dostarczyć pierwszych wykonanych w technice 8K zdjęć Marsa i jego księżyców.

Wysokiej rozdzielczości materiały razem z danymi na temat lotu mają pozwolić także na stworzenie wizualizacji zachowania samego pojazdu.

Więcej informacji na stronach:

https://global.jaxa.jp/press/2020/09/20200910-2_e.html

https://www.youtube.com/watch?v=Wt0l7yGzQ5s&feature=youtu.be (PAP)

mat/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
49675
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-01-30 16:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-12 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-14 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany