19 listopad 2022

Dzięki seniorom żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce

zdjęcie: Dzięki seniorom żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce / fot. PAP
fot. PAP
To właśnie dzięki seniorom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce – powiedziała w sobotę w Ostrowie Wlkp. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na uroczystym spotkaniu z seniorami.
REKLAMA

Kilkuset seniorów z Wielkopolski uczestniczy w sobotę w Senioralnym Spotkaniu Patriotycznym zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Arenie Ostrów.

„To właśnie dzięki seniorom możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to oni przekazują młodemu pokoleniu tradycje i pamięć o dziejach narodu. Takie wydarzenia to niezwykle wartościowe i radosne chwile, podczas których możemy wyrazić seniorom naszą wdzięczność, a także wsłuchać się w głosy i potrzeby osób starszych” – powiedziała szefowa resortu podczas inauguracji spotkania.

Jak podkreśliła, dzisiejsze wydarzenie to okazja, by uczcić dwa święta. „14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora, a trzy dni wcześniej – 11 listopada - kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też głównymi bohaterami tego spotkania są seniorzy, na których czeka wiele atrakcji i niespodzianek, a tematem przewodnim pozostaje nasza ojczyzna” – powiedziała.

Goście mogą wspólnie z uczestnikami „The Voice Senior” zaśpiewać pieśni patriotyczne, zobaczyć występy zespołu „Swojacy” oraz kapeli „Sami Swoi”. Uczestnicy biorą udział w warsztatach z wyplatania wianków, wyrabiania i zdobienia pierników. Są też stoiska, na których można zobaczyć prace wykonane własnoręcznie przez seniorów z okolicznych dziennych domów i klubów seniora.

Wydarzenie to – zdaniem minister Maląg - jest jednym z wielu, dzięki któremu zwraca się uwagę na to, jak ważna jest aktywizacja starszego pokolenia i prowadzenie polityki włączającej osoby starsze do społeczeństwa.

W tym roku – jak przypomniała - rząd wsparł seniorów kwotą blisko 44 mld zł, zapewniając waloryzację świadczeń oraz dodatkowe wypłaty emerytur (trzynastki i czternastki). „W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. To historyczna podwyżka” – podkreśliła szefowa resortu.

Na mapie Polski przybywa liczba dziennych domów i klubów seniora. W samej Wielkopolsce działają 93 dzienne domy i kluby seniora, a w całym kraju jest ich 1100. W 2015 roku było ich zaledwie 100. „Prężenie działa też program +Aktywni+. Za jego pośrednictwem organizacje pozarządowe dbają o aktywną jesień życia osób starszych. W ramach tegorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 314 organizacji na łączną kwotę sięgającą 39 mln zł.” – powiedziała minister.

Do Wielkopolskiego trafiło w tym roku ponad 3,3 mln zł dla 34 organizacji, które realizują projekty na rzecz aktywizacji seniorów.

W uroczystości uczestniczy też mama minister Marleny Maląg.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Toruń
-0.8°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:28
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2022-12-10 10:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 13:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 16:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-10 18:00
miejsce
Młodzieżowy Dom Kultury, Toruń,...
wstęp biletowany