24 czerwiec 2020

Wręczono promesy na zakup 37 wozów bojowych dla strażaków z dolnośląskich OSP

fot. PAP
Promesy na zakup 37 wozów bojowych dla strażaków z OSP z Dolnego Śląska wręczono w środę we Wrocławiu. Na ten cel zostanie wydane 27 mln zł pochodzące z budżetu resortu spraw wewnętrznych, z funduszy ochrony środowiska i budżetów lokalnych samorządów.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Promesy przekazano podczas uroczystego apelu w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Dolnośląski komendant PSP st. bryg. Marek Kamiński podkreślił, że rola strażaków ochotników z OSP jest niezwykle istotna, dlatego niezwykle ważne jest, by mieli oni do dyspozycji sprzęt najwyższej klasy.

„W zeszłym roku jednostki OSP na Dolnym Śląsku interweniowały 70 tys. razy. To uświadamia skalę ich działania i potrzebę właściwego wyposażenia. Druhowie z OSP także w tych trudnych czasach epidemii koronawirusa niosą każdego rodzaju pomoc, nie tylko przy gaszeniu pożarów” - powiedział komendant.

Wyjaśnił, że promesy przewidują zakup 37 wozów, z tym dwóch ciężkich, 31 średnich i czterech lekkich. W sumie na wszystkie zakupy zostanie wydane prawie 27 mln zł. Fundusze pochodzą z resortu spraw wewnętrznych i administracji, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, z odpisów od firm ubezpieczeniowych (tymi funduszami dysponuje komendant główny PSP) oraz budżetów lokalnych samorządów, na terenie których działają strażacy.

Specjalny list z tej okazji skierowała do druhów z OSP marszałek Sejmu Elżbieta Witek, którą zaproszono na uroczystość wręczenia promes.

„Z wielką satysfakcją przyjęłam wiadomość o przekazaniu dolnośląskim jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej promes na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych. Nie sposób bowiem przecenić działalność ochotników, którzy z ogromnym zaangażowaniem niosą bezinteresowną bliźnim, profesjonalnie wykonując swoje obowiązki. Wszyscy też mamy świadomość, że do odpowiedniego stawiania czoła tym trudnym wyzwaniom potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Jestem przekonana, że ta inwestycja będzie znacząco wpływać na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa” - napisała marszałek Witek.

Jak podano, począwszy od 2016 roku do dolnośląskich jednostek OSP rokrocznie trafiało po dwadzieścia kilka nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. W tym roku będzie to rekordowa liczba 37 pojazdów.

Jeden z nich, tzw. wóz średni, trafi do OSP w Cerekwicy w gminie Trzebnica. Edward Sikora, radny i szef miejscowej OSP podkreślił, że takie wyposażenie znacząco zmieni poziom bezpieczeństwa. „Dotąd jeździliśmy na interwencje żukiem. Ten nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy, to jest już jakość godna XXI wieku” - powiedział Sikora. (PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
2607
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-11-29 19:00
miejsce
OD NOWA - Nowa sala...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-04 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany