3 listopad 2023

Pierwsza umowa w ramach naszego programu regionalnego 2021-2027 podpisana!

fot. nadesłane
Środki – ponad 800 mln zł, co z wkładem krajowym daje blisko miliard złotych - popłyną do Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju (KPFR) z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Zakładany efekt to inwestycje rozwojowe niewielkich przedsiębiorstw oraz przedsięwzięcia w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Podpisy na dokumencie złożyli dziś (30 października) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Dariusz Kurzawa oraz prezes KPFR Kamila Radziecka. Podczas ceremonii obecna była m.in. przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
REKLAMA
To wielka chwila, jednorazowo rozdysponowujemy 10 proc. środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, więc startujemy z wysokiego poziomu. Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju jest operatorem i instytucją wdrażającą ogromną pulę środków w formie instrumentów finansowych. Te pożyczki będą bardzo atrakcyjne dla wszystkich, którzy będą z nich korzystać.

Niemała ich część jest przeznaczona na modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej, co, mamy nadzieję, wpłynie na przyspieszenie wymiany tak zwanych kopciuchów, czyli systemów grzewczych niespełniających standardów ekologicznych, na nowoczesne urządzenia. Warto podkreślić, że środki przekazane dziś Funduszowi Rozwoju służą również budowie regionalnego banku rozwoju, który będzie dysponował kapitałem  w wysokości 1 mld zł, a do 2030 roku blisko 2 mld zł. To pozwala myśleć strategicznie i planować wydatkowanie środków na duże projekty infrastrukturalne, gospodarcze i ekologiczne – powiedział przed parafowaniem umowy marszałek Piotr Całbecki

Mówimy o instrumentach zwrotnych, więc] te pieniądze będą do nas wracały, co oznacza, że będzie można je ponownie wykorzystać. Mamy więc pewnego rodzaju mechanizm stałego finansowania inwestycji rozwojowych – podkreśliła w swojej wypowiedzi prezes KPFR Kamila Radziecka.

Najważniejsze jest to, że mieszkańcy województwa w nieodległej przyszłości na pewno odczują, że będzie im się żyło lepiej za sprawą tych inwestycji – stwierdziła przewodnicząca Elżbieta Piniewska. - Mamy tutaj do czynienia z takim „recyklingiem finansowym”. Niech się dobrze te pieniądze sprawują! 

Jako regionalna instytucja finansowa, czyli operator tych środków, KPFR wybierze teraz pośredników finansowych, którzy będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom i pozostałym podmiotom.

Fundusz Rozwoju, który jest spółką samorządu województwa, po raz trzeci dysponuje środkami naszego programu regionalnego przeznaczonymi na instrumenty finansowe. Łączna wartość przekazanych w trzech kolejnych siedmiolatkach środków to 1,7 mld zł.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
-2.3°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:33
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-12-02 19:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-02 20:00
miejsce
Sala Kameralna - CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-03 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-04 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany