7 czerwiec 2021

Gowin: w środę zostanie przedstawiony projekt Nowej Polityki Przemysłowej

fot. PAP
W środę ogłoszony zostanie projekt Nowej Polityki Przemysłowej – zapowiedział w Kielcach wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
REKLAMA

Zaznaczył, że w dokumencie zostaną przedstawione przewagi konkurencyjne krajowego przemysłu oraz instrumenty wsparcia służące rozwojowi konkretnych branż gospodarki. Podkreślił, że polityka przemysłowa ma być kreowana w ścisłej współpracy z biznesem i samorządami.

Jarosław Gowin w poniedziałek w Targach Kielce rozmawiał z samorządowcami i przedsiębiorcami woj. świętokrzyskiego. Spotkanie związane było z konsultacjami programu Polski Ład, który jest promowany przez Zjednoczoną Prawicę.

Gowin podkreślał, że z punktu widzenia samorządowców, sprawą niezwykle istotną są zmiany podatkowe. Przypomniał, że Polski Ład przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.

"Ubytek w przychodach samorządów jest na skutek wprowadzenia tego rozwiązania nieuchronny" – powiedział wicepremier dodając jednocześnie, że jednym z programów, które będą rekompensować te straty jest Fundusz Inwestycji Lokalnych, który jak podkreślił, ma przekształcić się w stałą subwencję inwestycyjną. "Co bardzo ważne rozdzielaną nie uznaniowo, ale według zobiektywizowanego algorytmu" – zaznaczył Gowin.

Samorządowcy biorący udział w spotkaniu postulowali wprowadzenie zmian legislacyjnych m.in. zwiększających udział samorządów w podatku PIT, zwiększenie subwencji oświatowej i wprowadzenie ułatwień w systemie obrotu żywnością. Gowin odnosząc się do ostatniej propozycji zapowiedział, że w środę przedstawione zostaną założenia projektu Nowej Polityki Przemysłowej.

"W środę ogłosimy projekt nowej polityki przemysłowej. Jedną z branż, które mają największy potencjał rozwojowy w kraju jest przemysł rolno-przetwórczy. Bez wzmocnienia systemu obrotu żywnością nie poradzimy sobie z szerszą ekspansją polskich produktów rolnych" – powiedział Gowin.

Zaznaczył, że projekt będzie poddany dalszym konsultacjom. "Intensywnie pracujemy też nad polityką eksportową tak, aby wspierać polskie firmy nie tylko w rozwoju nie tylko na rynku krajowym, ale i światowym".

Przedsiębiorcy biorący udział w spotkaniu zwracali uwagę m.in. na konieczność uproszenia systemu podatkowego. Zdaniem niektórych uczestników spotkania zmiany w systemie podatkowym sprawią, że samozatrudnienie straci na atrakcyjności.

"Biorę sobie do serca wszystkie uwagi, ponieważ wszystko co służy uproszczeniu prawa jest rzeczą kluczową" – mówił Gowin. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące zmian podatkowych pojawią się w wakacje. "Namawiam państwa, żebyście poprzez wasze organizacje gospodarcze trzymali rękę na pulsie, dlatego że będzie próba szybkiego przeprowadzenia tych rozwiązań podatkowych" – mówił.

Zadeklarował jednocześnie, że będzie próbował "osłabić ostrze antyprzedsiębiorcze" nowych rozwiązań. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany