Finanse artykuł sponsorowany
.
28 październik 2020

Wpadłeś w długi przez nieterminową spłatę mediów? Zobacz, jak możesz sobie pomóc!

fot. nadesłane
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, pandemia spowodowała wzrost „domowych” długów Polaków o ponad 100 mln złotych. Łączna kwota zaległości z tytułu opłat za czynsz, media, wywóz śmieci, telefon czy telewizję przekroczyła 1,5 mld zł. I Ty zmagasz się z zaległościami w tym zakresie? To nie koniec świata. Spłata długu w ratach jest rozwiązaniem, które pomoże Ci wyjść na finansową prostą.

Pandemia koronawirusa wpłynęła w ogromnym stopniu na stan polskiej gospodarki. Przestoje w działaniu firm i ich likwidacje dotknęły dużą część społeczeństwa. Dlatego nie sposób się dziwić, że wzrastają długi – zwłaszcza te związane z typowymi domowymi opłatami. Trzeba jednak pamiętać, że niespłacone zobowiązania finansowe mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli są pozostawione „samym sobie”. Tymczasem, jeżeli zmagasz się z takim problemem, możesz w prosty sposób uniknąć jego pogłębienia – wystarczy spróbować ustalić z wierzycielem nowe warunki spłaty. To ugodowe rozwiązanie, na które dystrybutor prądu, operator telefonii komórkowej czy obsługująca Cię firma windykacyjna mogą przystać.
 

Spłata długu w ratach – dlaczego warto?

W większości przypadków nieuregulowane na czas rachunki za media to efekt problemów finansowych. Nawet, jeśli są one przejściowe, gdy już się ich pozbędziesz, trudno Ci jest natychmiast spłacić długi. Jeśli zalegałeś z opłatami przez kilka miesięcy, łączna kwota stała się wysoka – zwłaszcza, że trzeba do niej doliczyć m.in. odsetki za opóźnienie. Dlatego jednorazowa, szybka spłata jest niedostępna dla większości osób. To jednak nie oznacza, że nie możesz podjąć rozmów z wierzycielem. Wręcz przeciwnie! Im szybciej zareagujesz, tym mniejsze ryzyko, że sprawa nieuregulowanych zobowiązań trafi do sądu, a następnie do komornika.
 

Spłata długu w ratach oznacza, że:

  • ustalisz ugodowe warunki rozwiązania problemu zadłużenia – co sprawi, że wierzyciel nie będzie zmuszony kierować sprawy na drogę sądową;
  • krok po kroku będziesz zmniejszać swoje zadłużenie, a przy okazji ograniczysz narastające koszty obsługi długu (przede wszystkim odsetki naliczane za każdy dzień zwłoki);
  • w bezpieczny sposób uregulujesz zobowiązanie – mając pewność, że płacenie kolejnych rat nie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.
 

Spłata długu w ratach jest możliwa również, gdy obsługuje Cię firma windykacyjna

Jeżeli sytuacja, w której nie regulowałeś rachunków, trwała przez kilka miesięcy, mogło się zdarzyć, że wierzyciel pierwotny (tj. na przykład dostawca internetu czy dystrybutor prądu) odsprzedał Twoje zobowiązanie. W efekcie takiej transakcji mogłeś się stać klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo. Wbrew pozorom, to dla Ciebie dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że firma windykacyjna to nie komornik – jej zadaniem jest wsparcie osób zadłużonych w uregulowaniu swoich zobowiązań. Poza tym jako klient takiego podmiotu masz bardzo wysokie szanse na zawarcie korzystnej ugody. Zrobisz to nawet on-line na portalu obsługi zadłużenia, w dogodnym dla siebie momencie, a przy okazji bezpiecznie. Obecnie większość firm oferuje takie rozwiązania swoim Klientom i ułatwia spłatę.

Po podpisaniu ugody pozostanie Ci tylko regularnie uiszczać raty z tytułu zaległości. W międzyczasie, jeśli Twoja sytuacja finansowa ulegnie poprawie, postaraj się zbudować poduszkę finansową – dodatkowe pieniądze na „czarną godzinę” pozwolą Ci uniknąć problemów w razie nagłych wypadków.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-11-23 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-25 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany