ECFC w Wieloletniej Prognozie Finansowej

fot. www.torun.pl / Natalia Przytarska
O tym, czy budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage zostanie wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050, zdecydują radni podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 27 lutego 2020 r.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Podjęcie przez Radę Miasta uchwały ws. wpisania wkładu własnego miasta w wysokości 200 mln zł na budowę ECFC do wykazu przedsięwzięć wieloletnich w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta, pozwoli na uruchomienie procedury związanej z pozyskaniem 400 mln zł ze środków Skarbu Państwa w budowę nowego obiektu na terenie Torunia.

- Realizacja tego zadania mieści się w limicie środków na inwestycje, jakie zaplanowaliśmy w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przyjętej przez Radę Miasta 19 grudnia 2019 r. Ta prognoza zakłada, że na inwestycje między rokiem 2021 a 2025 będziemy mieć zapewnione ponad 1,3 mld zł środków. Z tego ponad 850 mln zł wykorzystamy na już zaplanowane i przyjęte do realizacji inwestycje, które zaczynają się dziać w tym roku, jak np. rozbudowa mostu im. J. Piłsudskiego czy – w kolejnych latach - budowa dwóch szkół podstawowych, przy ul. Strzałowej i na tzw. osiedlu Jar, oraz rozbudowa ul. Olsztyńskiej. Pozostaje zatem 500 mln zł wolnych środków inwestycyjnych, które Rada Miasta może przeznaczyć na jakiekolwiek inwestycje w tym okresie. My proponujemy, aby w ramach tych środków 200 mln zł przeznaczyć na budowę ECFC - na nowe potrzeby inwestycyjne pozostanie jeszcze 300 mln zł. Myślę, że jest to bezpieczny poziom gwarantujący realizację najpilniejszych potrzeb mieszkańcówwyjaśniła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta podczas konferencji przedkonwentowej w dniu 20 lutego 2020 r.

Finansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu” zostało podzielone na lata 2021-2025. W roku 2021 na nagrody w konkursie architektonicznym i dokumentację miasto przeznaczy 16 mln zł, w kolejnych latach środki pokryją wydatki na zakończenie prac dokumentacyjnych, wybór wykonawcy budowy, budowa, nadzór architektoniczny, zakup wyposażenia, odbiory, płatności końcowe. I tak w roku 2022 przekazanych zostanie 10 mln zł, w 2023 – 60 mln zł, w 2024 – 64 mln zł i w 2025 – 50 mln zł. W tym latach ze środków budżetu państwa pochodzić będzie 2/3 kwoty przeznaczonej na realizację tej inwestycji, czyli 400 mln zł.
Harmonogram prac zakłada, że po uzyskaniu środków ze Skarbu Państwa, co ma nastąpić do czerwca 2020 roku, już w lipcu zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.  Dalej czas przeznaczony na projektowanie określony został do czerwca 2022 r., rozpoczęcie prac budowlanych miałoby wówczas nastąpić w IV kwartale 2022 r., a oddanie obiektu do użytkowania  w II półroczu 2025 roku.

Zgodnie z założeniami, siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie obiektem o powierzchni całkowitej do 38.000 m kw. (wraz z ciągami komunikacyjnymi,  technologicznymi, parkingiem podziemnym, i in.). Znajdą się w nim: centrum festiwalowe z salą widowiskowo-projekcyjną na ok. 1200-1500 widzów, foyer, przestrzeń targowo-ekspozycyjna, sale konferencyjne, biuro obsługi prasy, studio telewizyjne umożliwiające transmisję wydarzeń z przestrzenią do wywiadów, a także sale seminaryjno-projekcyjne, studio produkcji filmowych, powierzchnie wystawiennicze, garderoby, przestrzeń restauracyjna, pomieszczenia biurowe dla instytucji kultury, zaplecza sanitarne, techniczne, magazynowe, itp.

Dodatkowo podczas nadchodzącej sesji Rady Miasta Torunia zaproponowane zostaną jeszcze zmiany w WPF dotyczące zwiększenia dochodów i wydatków budżetu miasta o kwotę 185 tys. zł, która zostanie przeznaczona na dofinansowanie następujących programów:

- profilaktyki próchnicy i urazów zębów mlecznych i stałych skierowanego do dzieci i młodzieży, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników oświaty pt.: „Toruń olśniewa uśmiechem” (53,2 tys. zł),
- polityki zdrowotnej pn.: „Program profilaktyki i leczenia wad postawy mieszkańców Torunia pn.: „Postawa to podstawa” (79,3 tys. zł).

Kolejna zmiana w WPF dotyczyć będzie przeznaczenia 515 tys. zł na modernizację teatru Baj Pomorski. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 2,5 mln zł netto, jednak istnieje możliwość pozyskania większości środków z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). W ramach inwestycji zostanie wykonany remont sal z przystosowaniem do osób niepełnosprawnych, zamontowanie klimatyzacji i fotowoltaiki, a także wykonanie termomodernizacji budynku. Czas realizacji tej inwestycji to lata 2021-2023.

Fot. Natalia Przytarska

Źródło: www.torun.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
593
zobacz mapę / szczegóły
Zamów Tort na Dzień Matki reklama
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2020-09-30 19:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Arena Toruń, Toruń, ul. Gen. J....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-04 18:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany