14 czerwiec 2021

Goryle, szympansy i bonobo ucierpią w najbliższych dekadach

fot. PAP
W ciągu najbliższych trzydziestu lat, wskutek zmian klimatu i ekspansji ludzi, zmniejszą się populacje dziko żyjących goryli, szympansów i bonobo – przewidują naukowcy w publikacji na łamach „Diversity and Distributions”.
REKLAMA

Zdaniem badaczy zmiany klimatu i ekspansja ludzi spowodują, że populacje żyjących w Afryce małp człekokształtnych, takich jak goryle, szympansy i bonobo, znacznie się skurczą.

Naukowcy z międzynarodowego zespołu śledzili, jakie zmiany zachodziły w liczebności populacji małp człekokształtnych na przestrzeni ostatnich 20 lat. Korzystali z bazy danych, w której uwzględniono kilkaset stanowisk.

Opisali dwa możliwe scenariusze do 2050 r. - najlepszy i najgorszy. W najlepszym możliwym scenariuszu, przy założeniu ograniczenia emisji związków węgla, przewidują, że liczebność dzikich małp człekokształtnych zmniejszy się w Afryce o 85 proc., w tym 50 proc. znajdzie się poza parkami i innymi chronionymi obszarami.

W najgorszym scenariuszu spadek liczebności populacji wyniesie 94 proc., w tym 61 proc. znajdzie się poza obszarami chronionymi.

Naukowcy zastanawiają się, czy część małp zdoła przenieść się w górzyste rejony. Dzisiaj góry są mniej sprzyjające do przetrwania niż niziny. Jednak w wyniku zmian klimatu niziny mogą stać się niegościnne, z kolei w górach mogą zapanować korzystniejsze warunki.

Skuteczne strategie ochrony małp człekokształtnych wymagają starannego zaplanowania dla każdego gatunku z osobna. Muszą one brać pod uwagę zarówno istniejące, jak i przewidywane obszary chronione. Badacze podkreślają potrzebę pilnych działań.

Więcej - na stronie: newsroom.wcs.org/News-Releases/articleType/ArticleView/articleId/16235/STUDY-African-great-apes-predicted-to-suffer-massive-range-declines-in-the-next-30-years-with-the-greatest-loss-in-unprotected-areas.aspx (PAP)

krx/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2021-10-06 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-07 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-17 16:00
miejsce
Dwór Artusa, Toruń, Rynek...
wstęp biletowany