12 wrzesień 2023

Żołnierz 6MBOT na pierwszym strzelaniu z M72

fot. nadesłane
7 września 2023 roku na poligonie w Toruniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło pierwsze w Polsce strzelanie bojowe z nowego granatnika M72. Przygotowane szkole z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju - wśród nich znalazł się podoficer 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
REKLAMA
Granatnik  M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank  Weapon).

 M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. 

Strzelania bojową wersją granatnika M72 kończą pierwszy etap wdażania nowej broni do Sił Zbrojnych. Główną rolę odegrało w tym procesie Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, przygotowując instruktorów do dalszego szkolenia, a także zapewniając całe oprzyrządowania  systemu szkolenia – podkreśla Dowódca Terytorialsów  gen. dyw. Maciej KLISZ i dodaje:

 Należy również wspomnieć, że granatnik M72 będzie wypierał wysłużone granatniki  RPG-7, efektywnie uzupełniając system ognia przeciwpancernego w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Dodatkowo, nowoczesna konstrukcja pozwala na prowadzenie szkolenia z wykorzystaniem tzw. wkładki, zdecydowanie zwiększając jego efektywność oraz przede wszystkim liczbę szkolonych żołnierzy. Kolejny raz WOT dostarcza nową jakość do Sił Zbrojnych, efektywnie zwiększając potencjał  Sił Zbrojnych.

Na początku lipca ubiegłego roku decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano z norweską firmą umowę na zakup kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Przedmiotem umowy była dostawa lekkich granatników jednorazowych M72  EC MK1 wraz z pakietem logistycznym (zestaw narzędzi i oprzyrządowanie przeznaczone do obsługiwania technicznego sprzętu).

Centrum Szkolenia WOT zostało wyróżnione jako pierwsza w Polsce jednostka wojskowa,  w której realizowane jest strzelanie bojowe z nowoczesnych granatników M-72. W dotychczasowych szkoleniach instruktorów tych granatników, udział wzięło już kilkudziesięciu Terytorialsów  z całego kraju.

Wśród  uczestników szkolenia znalazł się żołnierz 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu:

Granatnik przed rozłożeniem zajmuje niewiele miejsca, a samo przygotowanie do strzału  zajmuje osobie przeszkolonej kilkanaście sekund. Jest  fantastycznie opracowany, jeśli chodzi o potrzeby np. sekcji lekkiej piechoty,  które nie mają własnego sprzętu - jest intuicyjny, łatwy w obsłudze, a jak później  się przekonaliśmy - bardzo skuteczny - mówi kapral z 6MBOT i dodaje: - Największe wrażenie zrobiło na mnie porównanie niewielkiego rozmiaru granatnika z jego  siłą rażenia.


Jednostrzałowy  granatnik M72 EC MK1 jest wykonany m.in. z włókna węglowego, z nową głowicą kumulacyjną, wyposażoną w nowy zapalnik z podwójnym zabezpieczeniem oraz samolikwidatorem aktywującym się w przypadku chybienia w cel. Granatnik dodatkowo posiada szynę picatinny,  która umożliwia strzelającemu montaż dodatkowych przyrządów obserwacyjno-celowniczych. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Toruń
16.7°C
wschód słońca: 06:50
zachód słońca: 18:19
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Toruniu

kiedy
2023-10-05 19:00
miejsce
Aula UMK, Toruń, ul. Gagarina 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 19:30
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-05 20:00
miejsce
Lizard King, Toruń, ul. Kopernika 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-06 17:00
miejsce
Sala Koncertowa CKK Jordanki,...
wstęp biletowany